Neumíte odmítnout? Naučte se to, jinak se zblázníte

Ostatní 27. dubna 2019 | 11:22 — Ilona Cílková
Patříte k lidem, kteří neumí říct "ne"? Pak vám hrozí velké problémy. Říkat "ne" je totiž často velké umění. Ale na druhou stranu přece nemůžete na každý podnět odpovídat kladně. Tak co s tím? Chce to trénink.
Další 3 fotografie v galerii
Nemůžete dělat pět věcí najednou, aby se to nepodepsalo na vašem zdraví / Shutterstock

Neměli jste odvahu odmítnout pozvání na večírek, i když jste snili o tom, jak brzy budete v posteli? Váš známý se přes víkend stěhuje a potřebuje pomoc. Nemáte sílu ho odmítnout? Dostáváte se do podobné situace často? Pak patříte k lidem, kteří z nejrůznějších důvodů neumí říci ne.

Snaha se zalíbit

Podle psychoanalytiků se do takové situace nejčastěji dostávají introverti, kteří mají stálou potřebu udělat druhým radost, nebo říkají ano ze strachu, že budou zavrženi. Za tímto chováním se skrývá snaha líbit se druhým a být milován. Pokud se v zaměstnání stále potřebujete líbit druhým, vystavujete se hrozbě syndromu vyhoření. Podle odborníků lidé, kteří bojují s důsledky odmítnutí, mají malé sebevědomí.

Nevíte, kam dříve skočit?

Pokud přijmete pozvánku na skleničku na jednom konci města pět minut po cvičení v posilovně a současně se dohodnete, že budete na večeři s jinou osobou na druhém konci města, zaděláváte si na problém. Pokud řekneme ano na pět různých pozvánek v jeden den a myslíte si, že to nějak zvládnete, tak jste na omylu. To by nezvládl ani superman.

Natrénujte si odmítnutí 

Snažte se odmítnutí trénovat. Věnovat pozornost svému dýchání, fyzickým pocitům a okolí. Zaměřte se na své tělo, svalové napětí a emoce. Jednou z technik, jak se naučit říci ne, je metoda čtyř etap: zvažte okolnosti, vyjádřete své emoce, specifikujte řešení a vyvoďte z toho důsledky a závěry.

Pokud vás požádají o to, abyste zůstali v práci do 21 hodin a dokončili nějakou věc, můžete říci, že sice chápete, jak je to důležité, ale že se tím nyní nemůžete zabývat. Současně je nutné nabídnout řešení, aby situace byla pozitivní. Můžete říci, že zítra na úkolu budete intenzivně pracovat a práci do určité hodiny odevzdáte.

Nic se nemá přehánět

Pokud něco odmítnete, neznamená to, že jste zlý člověk. Schopnost říci ne vám přinese velkou svobodu. Někteří lidé se neodvažují říci ne, protože nechtějí ublížit jiným, byť velmi dobře vědí, že to, k čemu se zavazují, nemohou splnit. Při takovém jednání však především riskují, že ztratí důvěryhodnost.

Nic se ale nemá přehánět. Nemůžete říkat ne stále a automaticky. Stejně tak ale nemůžete vždy a automaticky říkat ano. Chce to jen používat zdravý rozum a vážit okolnosti. Je totiž pravdou, že není možné vždy a za všech okolností vyhovět všem. (Dále čtěte: Nejste schopni zvládnout stres? Poradíme vám, co dělat).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pierce Brosnan mluví o novém Bondovi. Nezáleží na tom, kdo bude další, říká

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Zavřít reklamu