Název rumu inspirováný skutečným pirátem? Kapitán Morgan opravdu existoval

Retro 07. září 2022 | 13:09 — Pavla Krejčí
Napadlo vás někdy, co stojí za názvem oblíbeného rumu Captain Morgan? Jeho název je inspirován velšským rodákem, který zběhl na moře a stal se pirátem. Určitě nikoho nepřekvapí, že pití rumu miloval.
Název oblíbeného rumu je inspirovaný skutečným pirátem / Depositphotos

Kdo byl kapitán Morgan?

Kapitán Morgan byl ve skutečnosti známý jako sir Henry Morgan. Narodil se ve Walesu roku 1635 a byl synem velšského farmáře. Nebyl však předurčen k životu na farmě. Místo toho přeplul Atlantik a stal se nejslavnějším lupičem 17. století. Plavil se do Karibiku, aby chránil zájmy britských kolonií, a stal se vůdcem mocné skupiny pirátů zvané Bratři z pobřeží. Vedl armádu pirátů proti Španělům a nakonec dobyl druhé největší město na západní polokouli. Ale všechno vydělané zlato nepromarnil za alkohol a ženy, jak by se dalo očekávat. Získané peníze využil k nákupu obrovského množství půdy na Jamajce.

Morgan nebyl doslova pirátem. V podstatě to byl soukromník, který na popud britské vlády útočil na Španělsko, kdykoli byly tyto dvě země ve válce. A v 17. století byly tyto spory pomalu na denním pořádku. Při svém nejslavnějším útoku dobyl Panamu. V té době však Španělé podepsali mírovou smlouvu s Anglií. Morgan se tak oficiálně stal nelegálním pirátem, který podle zákonů páchal válečné zločiny. 

Když se vrátil na Jamajku, guvernér ho zatkl a Morgan byl poslán do Anglie, aby stanul před soudem. S Morganem se však jednalo v rukavičkách, v Anglii byl v podstatě považován za celebritu. Král Karel II. ho nakonec pasoval v roce 1674 na rytíře.

Jakmile zbohatl, odešel z pirátství a stal se guvernérem Jamajky. Po letech terorizace Španělů se z něj stal pirátský hrdina a jeden z nejslavnějších mužů Anglie. A právě jeho rabování a drancování se stalo inspirací pro využití jeho jména jakožto názvu rumu.

Značka je mnohem mladší

Navzdory skutečnému kapitánu Morganovi žijícímu v 17. století je Captain Morgan jako značka poměrně nová. Byla založena v roce 1943 společností Seagram's, která koupila právo na výrobu kořeněného rumu z jamajské lékárny. Netrvalo dlouho a rum se stal velkým hitem.

V roce 2001 se společnost Seagram rozhodla opustit nápojový průmysl a prodala Captaina Morgana společnosti Diageo, která zaplatila 5,5 miliardy liber.

Captain Morgan nyní nabízí širokou škálu rumů, který je v mnoha variantách smíchaný s přírodními příchutěmi, s kořením a s řadou různých příchutí, jako je kokos, jablko, a dokonce i sezónní perník.

Jen v roce 2014 se v USA vydělal neuvěřitelných 224 milionů dolarů. Díky tomu se značka stala druhým nejoblíbenějším likérem v Americe a od té doby neustále roste. Psali jsme také: Tajemné, biblické jméno Salome. Co znamená a kdo byly podle Bible její nositelky?

Autorský článek, další zdroje: ranker.com, britannica.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu