Trápí vás žaludeční problémy? Připravte si výborný domácí likér
Máta se tradičně používá jako spolehlivý prostředek pro zažívací problémy, protože uklidňuje podrážděný žaludek i střeva a současně uvolňuje křeče hladkého svalstva. Známý je také její povzbuzující účinek pro produkci žaludečních šťáv a podpora vylučování žluči. Přispívá tak k bezproblémovému trávení zejména mastných jídel. Má také antiseptické účinky, omezuje kvašení žaludečního obsahu a odvar z ní potlačuje nevolnost a zvracení. A je vhodná při těchto potížích i v průběhu těhotenství.
Domácí mátový likér
Z máty si asi nejčastěji vaříme čaj. Ale zkoušeli jste někdy domácí mátový likér? Máte ho vyrobený za deset minut a na váš trávicí a nervový systém bude působit jako balzám.
Co budete potřebovat?
- 10 větviček čerstvé máty
- 5 větviček čerstvé meduňky
- 1/2 svitku skořice
- 2 květy muškátového oříšku
- 10 hřebíčků
- 1l pálenky – (slivovice / hruškovice / meruňkovice), vyberte kvalitní pálenku podle vaší chuti
- med, který přidáme podle chuti až do hotového likéru
Jak na to?
Bylinky nasekáme nadrobno a koření rozdrtíme v hmoždíři. Vše vložíme do vymyté uzavíratelné lahve a zalijeme pálenkou.
Pokud chceme likér účinnější, použijeme pouze 0,75 či 0,5l pálenky na stejné množství bylin.
Uzavřenou lahev postavíme na světlé a teplé místo a necháme louhovat 8-10 týdnů. Pravidelně protřepáváme. Poté přefiltrujeme přes sítko nebo plátýnko do jiné vymyté a uzavíratelné lahve a podle potřeby přisladíme medem.
Jak likér používat?
Popíjíme v malých dávkách jako lék na žaludek a celý trávicí trakt. Likér pomáhá při nadýmání i nechutenství. Zároveň posiluje nervy a díky koření ničí choroboplodné zárodky. Skořice a hřebíček se totiž používají jako účinná desinfekce. Máta s meduňkou vás naopak uklidní a pročiští. O léčivé síle skořice si přečtěte zde.