I zdravý zázvor může ublížit. Na co si dát při jeho konzumaci pozor?

Zdraví 31. října 2019 | 08:07 — Monika Moorová
Zázvor je od pradávna používán jako lék na chřipku i nachlazení, umí dokonce napomoci i při hubnutí. Rovněž je to skvělé koření, které má široké uplatnění v kuchyni. Nicméně tento do hněda zbarvený kořen není vhodný pro každého. A dokonce se jím můžete i předávkovat.
Další 4 fotografie v galerii
I zdravý zázvor může škodit / Pixabay

O síle zázvoru při nachlazení nebo chřipkách není pochyb. Jenomže věděli jste, že zázvor má i své stinné stránky a některým může doslova i ublížit?

Maximum čtyři gramy

Možná, že patříte k lidem, kteří při náznaku nachlazení do sebe lijí litry zázvorového čaje. Ale pozor! Maximální denní dávka zázvoru by neměla překročit 4 gramy, sušeného pouhý gram. Pokud si připravujete čaj z čerstvého kořene, použijte opravdu jenom malý kousek. Při požití většího množství už vám hrozí celá řada potíží.

Srdeční potíže

Předávkování zázvorem se projevuje, v tom lepším případě, průjmem, plynatostí a žaludeční nevolností. Ale v tom horším může způsobit bušení srdce a srdeční poruchy. Nadbytek se může projevit i vyrážkou či podrážděním sliznic.

Když trápí žaludek

Na zázvor by určitě měli zapomenout lidé, které trápí problémy se žaludkem, jsou často nafouklí, a nebo mají záněty trávící soustavy. 

Pozor na zdraví

Pamatujte si, že zázvor rozehřívá, stimuluje, má vliv na zažívání, krevní tlak, ale i metabolismus. A i když jej užíváte v malých dávkách, jeho účinek je mnohonásobně větší. Proto, jestli máte delší dobu nějaké zdravotní problémy, ať už s tlakem, srdcem nebo trpíte hemofilií, je určitě vhodné užívání zázvoru konzultovat s lékařem.

Nekamarádí se s léky

Buďte také obezřetní, pokud užíváte jakékoli léky. Zázvor se řadí mezi takzvané inhibitory enzymů.  A to znamená, že pokud nějaká potravina zpomaluje enzymy, může to vést k zadržení léčiv v těle. Tím se nejenom zvyšuje jeho léčebný, ale především nežádoucí účinek, což může být už i nebezpečné. A na podobném principu funguje také granátové jablko, grep nebo pomelo.

Opatrně v těhotenství

Zázvor má pozitivní účinky při žaludečních nevolnostech, a to i v těhotenství. Jenomže i zde je potřeba být opatrní s jeho množstvím. Maximální denní dávka by neměla překročit gram. Jakmile ale nevolnosti přejdou, je lépe ho z jídelníčku vyřadit, a především v posledních měsících před porodem. Jinak se může stát, že vyvolá předčasný porod. A se zázvorem by měly být opatrné i ty, co se snaží otěhotnět, protože dokáže odsouvat termín menstruace. Pak je těžší se dopočítat plodných dní. (Dále čtěte: Zázvor a jeho účinky na naše tělo. Nové poznatky vás dostanou).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačka Sia chtěla spáchat sebevraždu

Nevyhazujte skořápky od vajíčka. Hodí se na vybělení...

Jak udělat dokonalý hovězí steak filet mignon, který bude...

Recept na dýňovou polévku s pórkem a pomerančovou šťávou...

Vyrobte si vlastní nemrznoucí směs do ostřikovačů....

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Zavřít reklamu