Co pomůže ulevit při horečce
Horečka sama o sobě je tělu prospěšná. Náš organismus se s její pomocí snaží vypořádat s viry a bakteriemi, což nás ovšem značně omezuje v běžném životě.
Snižovat, nebo nesnižovat?
To je základní otázka, kterou musíme vyřešit. Pokud máme jen teplotu, není rozumné ji za každou cenu srážet. Lidské tělo se totiž zvýšením tělesné teploty brání infekci. U dospělého člověka tak můžeme klidně nechat tělo s teplotou okolo 39 stupňů Celsia. U dětí je hranice níž. Jako problematická se uvádí už teplota 38 stupňů Celsia.
Dalším faktorem mohou být různé nemoci, kterými pacient trpí. Jinak budeme postupovat u dospělého a jinak zdravého člověka. Zcela jiný postup zvolíme u seniora, který má nemocné srdce.
Čím začít?
Pacient by měl rozhodně zůstat v klidu. Měl by pít dostatek tekutin. Nemusí se jednat zrovna o horký čaj. Pro někoho je příjemnější pití nápojů o pokojové teplotě. Příjemně totiž zchladí organismus.
Existují také čaje, které jsou vysloveně výhodné při horečce. Jde o čaj lipový, který vyvolává silné pocení a organismus se tak účinně ochladí, a také čaj zázvorový. Ten má navíc i deyinfekční účinky na náš často rozbolavělý krk.
Obklady a zábaly
Obklady a zábaly jsou rozhodně velmi účinným prostředkem ke snížení horečky. Pomůžou i tehdy, když se nám nedaří horečku ani chemickými prostředky snížit. Můžeme začít chladivým obkladem na čelo, případně také na ruce a nohy.
Pokud se teplota po určité době nepohne, můžeme zábal přiložit i na celé tělo. Neměl by být přímo ledový, nechceme tělu způsobit větší škody. Úplně stačí, pokud hadřík namočený ve studené vodě lehce vyždímáme a přiložíme na tělo tak, aby dobře přilnul.
Zakryjeme neprodyšnou vrstvou a překryjeme teplou látkou, například dekou. Tak necháme působit asi dvě až tři hodiny. Jde vlastně o klasický Priessnitzův obklad. Postup lze opakovat nejdřív po čtyřech hodinách.
Citron, ocet, tvaroh a ovesné vločky
Citron snižuje teplotu i prostou konzumací. Také jej můžete nakrájet na plátky a přiložit na chodidla. Navléknout vlhké ponožky a řádně zabalit do deky. Ocet lze použít do vlažné koupele. Do napuštěné vany nalijeme asi půl šálku octa a na deset minut si do ní lehneme.
Někteří nedají dopustit na tvarohové obklady, které aplikují podobně jako ty citronové. Ovesné vločky se použijí na přípravu odvaru. Výluh z uvařených vloček vypijeme a teplota se sníží.