Jak si rychle a hlavně bezpečně vytáhnout klíště

Zdraví 22. června 2020 | 08:01 — Anna Novotná
Klíšťata jsou nepříjemní paraziti, jejichž kousnutí může být člověku velmi nebezpečné. Proto, pokud se klíště dostane na vaši pokožku, je důležité ho správně a hlavně rychle odstranit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Přisáté klíště a jeho okolí je vhodné před jeho odstraňováním vydezinfikovat / Depositphotos

Klíšťata se nacházejí především v lesích, na loukách, ale i v městských parcích. Dávno neplatí mýtus, že je najdete ve stromech. Nejvíce jich žije v trávě a na keřích do výšky jednoho metru. Vylézají, když se teplota vyšplhá nad 7 stupňů a v přírodě jsou od dubna až do listopadu. Aktivní jsou právě v tomto období. Stačí jen krátká procházka v lese a domů si můžete odnést nepříjemného návštěvníka přisátého na kůži.

Když dojde k přisátí klíštěte

Co když už ale k přisátí klíštěte dojde? Nejdůležitější zásadou je odstranit klíště co nejdříve, což znamená i co nejdříve ho najít. Pravidelná pečlivá prohlídka celého těla po návratu z přírody, či jen zahrady, by měla být samozřejmostí.

Přisáté klíště a jeho okolí je vhodné před jeho odstraňováním vydezinfikovat, klíště následně uchopit (ideálně speciální pinzetou) co nejblíže kůže a jemnými kývavými nebo krouživými pohyby odstranit (na směru nezáleží).

Práci usnadní speciální přípravky

Vytahování klíšťat vám mohou usnadnit i různé speciální přípravky k tomuto účelu určené, které klíště znehybní, usnadní tak jeho vyndání a zároveň ranku dezinfikují. Přípravky jsou dodávány v balení jejichž součástí bývají i speciální pinzety na klíšťata.

Po odstranění klíštěte pečlivě zkontrolujte, zda jste ho odstranili skutečně celé! Místo poté důkladně vydezinfikujte. Můžete použít i antibiotickou mast, tak se vám rána lépe zahojí.

Jak zjistíte, že máte klíště stále v pokožce

Některá klíšťata jsou velmi malá, proto je obtížné zjistit, zda jste ho opravdu odstranili celé včetně hlavy. Pokud však nevidíte žádné zjevné části klíštěte, pravděpodobně jste ho odstranili celé. V každém případě si dejte pozor na příznaky kožní infekce, pokud nějaké pocítíte, znamená to, že jste klíště celé nevytáhli.

Jaké jsou příznaky infekce

  • Bolest, otok a zarudnutí pokožky v okolí kousnutí klíštětem.
  • Červené pruhy na pokožce.
  • Horečka nebo zimnice.

Pamatujte, že příznaky infekce se mohou projevit až po nějakém čase. Pokud tedy dostanete následně po kousnutí klíštětem vyrážky, bolest hlavy nebo kloubů, horečku, nebo příznaky podobné chřipce, vyhledejte co nejrychleji lékaře. Psali jsme také: Snadná prevence proti přisátí klíštěte? Funguje obyčejný vitamin.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu