Tři základní bylinky, které by neměly chybět ve vaší kuchyni
Které tři bylinky by nikdy neměly chybět ve vaší kuchyni?
Meduňka
Meduňka je mrazuvzdorná, můžete ji na záhonech pěstovat jako trvalku. Po pěti letech je dobré trsy rozdělit a zmladit tak porost. Typickou citronově medovou vůní doplňuje chuť zmrzlin, pudinků a nápojů. Přidat se může i do majonézy nebo kysaného zelí.
U nás se spíše nežli koření v kuchyni uplatňuje jako léčivka potírající nespavost, bušení srdce, podporující trávení, dokonce pomáhá od migrény. Kdo si způsobí zhmožděniny, obklady z meduňky urychlí hojení.
Čerstvé listy se přikládají na místa poštípaná hmyzem, případně na různé pleťové defekty. Meduňku najdete i v likéru Benediktinka. Pro včely má neodolatelnou vůni: chcete-li je přilákat do sadu, meduňka vám v tom pomůže.
Pažitka a petrželka
Obě bylinky se pěstují pro listy. Pažitku můžete pěstovat jako trvalku – je plně mrazuvzdorná, zjara spolehlivě vyrazí ze země mezi prvními rostlinami. Používá se jedině v syrovém stavu, jakékoliv tepelné zpracování ničí železo a bílkoviny, obsažené v listech.
Petrželka, kudrnka je v našich podmínkách dvouletka. Dá se dobře pěstovat i v truhlíku nebo speciálním hrnci zvaný petrželák. Jako léčivá bylina zmírňuje urologické potíže a záněty, prospívá ledvinám.
Šalvěj
Má ráda výsluní a lehkou suchou zem. Na stanovišti vydrží pět let, pak ji, již zdřevnatělou, vyměňte za novou (dobře se množí letními řízky). Pěstovaná v nádobě na balkoně je pěkným okrasným keříkem a odpuzuje hmyz. Listy jsou výborné do drůbeží nádivky, připravit si můžete i šalvějový ocet nebo máslo. V zeleném stavu se listy užívají při kuchyňské úpravě vnitřností. Jako bylinka k léčení má šalvěj protiplísňové účinky, tiší průjem, napomáhá trávení. Čaj ze šalvěje zklidňuje kašel a rýmu, snižuje pocení.
Zkuste si doma vypěstovat toto základní trio. Bylinky vás nikdy nezklamou.