Masáž rozhodně není zbytečný luxus, naopak. Zjistěte, která je nejlepší pro vás

Zdraví 03. května 2021 | 15:05 Marcela Plachá
Masáž rozhodně není zbytečný luxus. Naopak. Masáže jsou léčivé a přinášejí úlevu tělu i duši. Kdo chodí pravidelně na masáž, bývá fyzicky i psychicky odolnější. Zatímco některé masáže spíše pohladí, jiné jsou i velmi razantní.
Další 4 fotografie v galerii
Masáž je osvědčený terapeutický prostředek / Depositphotos

Nechat se hýčkat, nebo si raději dopřát trochu tvrdší péči? Masáž umí uklidnit, léčit i prolomit fyzické či psychické blokády a řádně protáhnout tělo. Vyberte si dle libosti:

Druhy masáží

Relaxační

- zbavuje napětí, uvolňuje, odvádí toxiny a podporuje krevní oběh. Obvykle se provádí za zvuku příjemné hudby, při aroma svíčkách a s vonnými olejíčky.

Lymfatická

– pro celkovou očistu. Je vhodná zejména při otocích a hromadění toxinů v těle. Funguje tak, že masér hněte v rytmu svaly. To rozproudí mízu v těle - lymfu. Hmaty mají menší tlak i frekvenci. Proto je lymfatická masáž ideální pro pacienty se zdravotními potížemi, kteří na klasickou sportovní masáž nemohou.

Sportovní

– je vhodná zejména pro namožené a unavené svaly či při velkém fyzickém vyčerpání. Zotavuje po podání výkonu, ale je skvělá i na jeho přípravu. Může být léčebná, přípravná, pohotovostní i taková, která odstraňuje únavu.

Reflexní (akupresurní)

– typ nepřímé masáže, která je prováděna na chodidle a nártu nohou, kde jsou důležité (akupresurní) body, pomocí kterých lze ovlivňovat veškeré orgány. U této masáže snadno usnete, protože vás jemně uvede do relaxačního stavu.

Bowenova

– velmi jemná manipulace s měkkou tkání, kdy terapeut svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět; mezi jednotlivými sériemi pohybů jsou asi 2minutové pauzy.

Shiatsu

- obnovuje energetickou rovnováhu těla. Pomocí protahování, tlaku a manipulace s tělem dochází k dynamickému uvolňování bloků a napjatých partií. Ovlivňuje nejen fyzické tělo, ale i emocionální a mentální stav ošetřovaného. Obvykle probíhá na podložce na zemi, ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se žádné oleje ani emulze.

Ájurvédská

– extra jemná masáž charakteristická přesně vedenými tahy, protahováním, přetáčením a stimulací akupresurních bodů. Maséři používají při ájurvédské masáži čistě přírodní éterické oleje.

Thajská

– má prvky strečinku a jógy. Dochází při ní k důkladnému protažení, razantnímu uvolnění ztuhlých svalů a rozproudění krve. Je velmi vhodná nejen jako prevence, ale i při léčení.

Breussova

– zaměřená zejména na záda. Uvolňuje nervy kolem páteře, regeneruje svaly i ploténky. Základem je vtírání třezalkového oleje do okolí páteře, hlavně meziobratlových plotének. Je ideální, pokud vás bolí záda, brní a mravenčí.

Kraniosakrální

– zaměřuje se na měkké tkáně a tělní tekutiny. Rozeznává poruchy kraniosakrálního systému, kam patří hlava, páteř a křížová kost, propojené pomocí „pulzů“ obíhajícího mozkomíšního moku. Poruchy se napravují pomocí lehkého tlaku na různá místa systému; tímto způsobem se normalizuje proudění tekutiny a energie.

Baňkování

– používá předem zahřátých nádobek, většinou skleněných, které při chladnutí vyvíjejí podtlak na kůži a podkoží. Působí nepřímo přes jednotlivé reflexní zóny na příslušné orgány. Je velmi účinná při dlouhotrvajících potížích. Překvapí vás, že správnou masáží se dají uzdravit i zuby, jak jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na oblíbenou zábavu Čechů

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Zavřít reklamu