Chyby ve stravě a cvičení, které často dělají ženy po čtyřicítce. Kvůli nim pak přibírají na váze

Zdraví 04. srpna 2021 | 10:12 — Anna Novotná
Je dobře známo, že náš metabolismus se začne zpomalovat, jakmile překročíme třicítku. A po čtyřicítce je to ještě horší. A tak řada žen mění svůj jídelníček a věnuje se cvičení ve snaze udržet si postavu.
Další 3 fotografie v galerii
Jíst co nejméně kalorií je velkou chybou / Depositphotos

Jenomže často dělají zásadní chyby, které vedou k pravému opaku. Místo vysněné postavy letí kila nahoru a žádná z nich neví proč. Takže co je špatně?

Nízký příjem kalorií a alkohol

Jak to spolu souvisí? Jednoduše. Jakmile začneme po čtyřicítce přibírat, snažíme se doslova osekat kalorický příjem na minimum. Ale je to kontraproduktivní. Jednak tělo reaguje na nízký počet přijímaných kalorií tím, že raději doslova syslí energii pro případ, že příště dostane zase málo, a navíc po čtyřicítce pijeme více alkoholu. A v něm je opravdu hodně cukru. A z toho plyne, že drasticky osekávat kalorie nemá smysl, a to nejen z toho důvodu, že je stejně nakonec vypijeme.

Takže hledání skrytých cukrů v potravinách (jsou všude) je klíčové, spolu se snížením konzumace alkoholu.

Těžká jídla pozdě v noci

Brambory, těstoviny nebo chleba k večeři nebo ještě později, to je po čtyřicítce opravdu velký luxus. Sacharidy jsou sice naším primárním zdrojem energie, ale je třeba je přijímat přes den, takže k snídani a během oběda. Pokud je budete jíst pozdě v noci, energie se nevyčerpá a je pak pravděpodobnější, že se uloží jako tuk.

Kardio bez zátěže

To je jedna z největších chyb žen po čtyřicítce, které dost možná několikrát týdně doslova dřou ve fitness. Kardio totiž nepomůže zpevnit a zformovat postavu. Ideální tedy je kombinace kardia a cvičení se závažím. Tím vyběháte nějaké kalorie a navíc si vybudujete svalovou hmotu, zpevníte tělo a co víc, svaly jsou metabolicky aktivnější než tuky. Takže čím více svalů máte, tím více energie spálíte i v klidovém režimu.

Málo bílkovin ve stravě

Studie prokázaly jednu smutnou věc. Hormon leptin, který mozku signalizuje, že jste najedení, s věkem žen klesá. Proto mnoho žen po čtyřicítce zažívá častější pocity hladu, a to znamená jediné. Více jedí, přijmou více kalorií, než spotřebují, takže vytvoří přebytek kalorií a tuk se začne ukládat především v oblasti břicha. Zkuste ale jíst více kvalitních bílkovin, tedy krůtí maso, bílé ryby, ořechy a semínka. Bílkoviny totiž spouštějí leptin a navíc neobsahují tolik kalorií.

Životní styl změňte s rozmyslem

Protože když se změnou jídelníčku i cvičení nebudete vnitřně v souladu, pak to budete především vy samy, kdo bude svoje úsilí o pěknou postavu po čtyřicítce sabotovat. Takže minimálně ze začátku musíte být důsledné, dokud si na nový životní styl a fakt, že mnohé věci nyní musíte dělat jinak, zvyknete a začnete je brát automaticky. Dále čtěte: Správným střihem vlasů si můžeme ubrat až deset let.

Zdroj info: Red.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu