Zinek skutečně pomáhá při nachlazení, má to ale jeden háček
Je to totiž důležitá otázka. Důkazy pro takové zázračné účinky zinku prakticky chyběly. Nebylo tak mimo jiné jasné, jak často a v jakých dávkách zinek užívat. Nyní už díky nové studii máme jasno.
Co zinek umí
Nová studie zjistila, že suplementace zinkem by mohla zabránit symptomům a zkrátit dobu trvání virových respiračních infekcí, jako je běžné nachlazení nebo chřipka. "Obvykle se má za to, že role zinku v prevenci a léčbě infekcí je vhodná pouze pro lidi s nedostatkem zinku. Naše zjištění tuto hypotézu skutečně vyvrací," říká doktorka integrativní medicíny Jennifer Hunter z univerzity Western Sydney v Austrálii.
Bylo zjištěno, že například nízké dávky zinkového nosního spreje snižují riziko klinického onemocnění. Pokud je zinek užíván jako prevence, analýza zjistila, že existuje o 28 procent nižší riziko rozvoje mírnějších příznaků a o 87 procent nižší riziko rozvoje středně závažných příznaků těchto onemocnění.
Pokud onemocníte, zinkem už nic nedoženete
Zinek tedy funguje jako prevence, ale pokud se nachladíte nebo dostanete chřipku, už vám rychlý doping ve formě zinku moc nepomůže. I když studie zjistila, že zinek dokáže nemoc zkrátit asi o dva dny, což není moc. Jinými slovy, pokud se nakazíte a teprve v této chvíli začnete brát zinek, žádnou velkou pomoc od zinku nečekejte.
Co navíc stále chybí, je správné dávkování. Věda si zatím v této otázce není moc jistá. Nicméně pokud budete pravidelně užívat zinek jako prevenci, je tu skutečně šance, že se vyhnete nachlazení nebo chřipce, popřípadě bude mít vaše onemocnění hladší průběh.
Zinek lze čerpat i z potravin. Mezi ty bohaté na zinek patří dýňová semínka, ořechy, cizrna a luštěniny nebo hořká čokoláda. Dále čtěte: Co dělat, pokud máte často bolesti v dolní části zad.
Zdroj: BMJ Open.