Nejlepší pomocníci na hojení ran. Znáte i ty hodně netradiční?

Zdraví 18. listopadu 2017 | 12:45 — Monika Moorová
Pro zhojení ran nemusíme hned běžet za lékařem a požadovat po něm antibiotické masti. Přirozenější a mnohdy i účinnější cestou může být použití bylin, které se při hojení ran osvědčily už našim předkům.
Dalších 7 fotografií v galerii
Nejrůznější byliny by určitě neměly chybět v domácí lékárně / Shutterstock

Byliny jsou pro ošetřování a hojení ran používány už stovky let. Předkládáme vám TOP 7 bylin a (3 tipy navíc), které stojí za to neopomenout a mít doma stále po ruce.

Heřmánek pravý

Heřmánek je bylina se všestranným využitím a své místo má tedy i při hojení ran. Pomáhá při různých kožních vyrážkách, na zanícené rány, při spáleninách a jeho použitím zabráníte i tvoření nevzhledných bolestivých jizev. Heřmánek použijte jako obklad či na koupel postižených míst. Vyzkoušejte nejdříve na malé ploše zdravé pokožky, protože heřmánek bývá i silným alergenem.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý má výrazné protizánětlivé a hojivé účinky a díky vysokému obsahu zinku a křemíku napomáhá rychlému a bezproblémovému zhojení rány. Rozmačkané listy jitrocele přiložte přímo na postižené místo.

Přeslička rolní

Z přesličky se sbírá nať, z níž po usušení připravíme odvar, který použijeme na obklady na různé vředy, řezné rány či na hnisající a mokvající rány.

Kostival lékařský

Z kostivalu se připravují obklady na vředy a rány a využívá se především kořen. Kromě odvaru z kostivalu si můžete udělat i kostivalovou mast, která má rovněž hojivé účinky. Používá se zejména na zhmožděniny, podvrknutí a jiná poranění svalstva a kostí.

Arnika

Arnika je mezi bylinkáři velmi ceněnou rostlinou právě pro své hojivé účinky při drobných ranách. Nejčastěji se využívá ve formě tinktury. Aplikuje se i jako obklad nebo mast, ale neměla by se dostat přímo na otevřené rány.

Měsíček zahradní

Měsíček má stejně jako jitrocel protizánětlivé a antibiotické účinky. Užívá se u ran, které se špatně hojí. Úlevu přináší i při mírných bércových vředech. Měsíček se používá při omývání zanícených ran nebo ve formě masti.

Řepík lékařský

Řepík uklidňuje a desinfikuje poraněnou kůži. Účinný je i při hemeroidech, odřeninách a kožních onemocněních. Řepík bývá součástí hojivých regeneračních mastí. O silné pětce, kterou se vyplatí mít stále po ruce, jsme psali v našem dalším článku.

Kromě bylin můžete vyzkoušet

Med

Pokud si nevíte rady s povrchovými rankami, drobnými popáleninami či odřeninami, můžete vyzkoušet včelí med. Včelí produkt disponuje antibakteriálními účinky, a tak urychlí proces hojení. Stačí postižené místo potřít medem, zakrýt obvazem a nechat dostatečně dlouho působit.

Brambory

Brambory obsahují látky, které mohou zabránit infekci nebo zánětu pokožky kolem rány. Brambory nastrouhejte, přiložte na ránu a převažte obvazem. Převazujte každé čtyři hodiny.

Aloe vera

Nesmíme zapomenout na rostlinu, která je velmi účinná téměř  na všechno. Je výborná na popáleniny, řezné rány nebo škrábance. Jednoduše přiložte dužinu rostliny na ránu a nechte ji na chvíli fungovat. Aloe má v sobě velké množství protizánětlivých látek. Gel z aloe vytvoří na ráně jakýsi vlhký film, který zabraňuje pronikání infekce do rány a zároveň se rána nepřiměřeně nevysušuje.

Věky je prověřeno, že bylinky podporují hojení a léčbu drobných oděrek, menších zranění nebo popálenin, a tak s nimi nikdy nemůžete udělat chybu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu