Budete překvapeni, co všechno umí obyčejný křen
Křenu se říká "český ženšen". Jeho velkou devizou je, že celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci.
Křen zná lidstvo už od starověku. Staří Řekové jej používali na zmírňování bolestí a jeho účinky byly známy i mezi Egypťany či ve střední Evropě. V období renesance se konzumace křenu rozšířila z této oblasti i do dalších oblastí, například na sever, do Británie a později i do Ameriky.
Z rostliny se konzumuje hlavně kořen, který se využívá například jako koření. Neporušený kořen křenu nemá v podstatě žádné aroma. To vzniká až při řezání či strouhání. Tehdy dochází k uvolňování enzymů, ale také léčivých vlastností rostliny.
Co osahuje křen
Křen obsahuje bílkoviny, vlákninu, lutein i omega 3 a 6 mastné kyseliny. Také je zdrojem mnoha vitamínů, například vitamínu A, C i E a kyseliny listové a pantothenové. Křen vám výborně doplní minerální látky a stopové prvky, hlavně železo, draslík, vápník, hořčík, zinek či měď. Kořen rostliny má antiseptické a antibiotické účinky, podporuje imunitu a chrání organismus před volnými radikály.
Léčivé vlastnosti křenu
- Podporuje obranyschopnost našeho organismu
- Pročistí krev
- Zlepší trávení
- Má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) vlastnosti, a proto se využívá při zánětech dýchacích či močových cest
- Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním
- Hodí se užívat po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru
- Má močopudný účinek
- Používá k inhalacím při rýmě a silném kašli
Jak křen využít pro své zdraví?
Čerstvý kořen křenu se dá využít mnoha způsoby. V první řadě si jej můžete nastrouhat a použít k jídlu. Tímto způsobem jednoduše, ale efektně povzbudíte proces trávení. Existuje však i mnoho domácích receptů s křenem, díky kterým se zbavíte rýmy či bolesti.
- Lžičku nastrouhaného kořene převařte a páry z vývaru vdechujte alespoň 10 minut. Zbavíte se tak rýmy, pročistíte však i vaši pleť.
- Na ošetření pleti je dobré použít i mléko, ve kterém se předtím louhoval kořen křenu. Smíšený křen s medem v poměru 1: 1 zase po lžičkách užívejte při nachlazení a proti kašli.
- Pokud zabalíte nastrouhaný křen s moukou a máslem nebo sádlem do tenkého plátna či látky, vytvoříte si skvělý obklad, který vám pomůže při bolestech páteře.
- Křen vám však pomůže i od jiných nepříjemných bolestí. Nastrouhejte čerstvý kořen rostliny, zalijte ho v nádobě až po vrch octem a nechte odstát při pokojové teplotě osm dní. Následně prolisujte a směsí potírejte bolestivá místa několikrát denně.
Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený ve vlhkém plátýnku v chladničce.
A dobrý typ na závěr: Pro svůj vysoký obsah vitaminů se chroupání křenu doporučuje proti paradentóze.