Máte sedavé zaměstnání? Hrozí vám široká škála zdravotních problémů

Zdraví 08. listopadu 2017 | 14:04 — Monika Moorová
Práce v krásné a čisté kanceláři se na první pohled může zdát naprosto bez rizika. Ale víte, jaké nebezpečí vám hrozí při práci za počítačem?
Dalších 5 fotografií v galerii
Práce v kanceláři dokáže být pořádně nebezpečná / Shutterstock

Bolesti zad, kloubů, syndrom karpálního tunelu, problémy s očima nebo obezita. Vaše kancelářské povolání není vůbec bezpečné a bez rizika. Jaké vám hrozí nebezpečí?

Obezita

Pokud máte sedavé zaměstnání, které vás navíc nebaví, jste ohroženi obezitou. Alespoň to tvrdí výzkum z roku 2012. Podle serveru Live Science kancelářští pracovníci, kteří se nudí, sahají častěji po čokoládě, kávě a alkoholu. Za rok tak přiberou, v důsledku svých stravovacích zlozvyků, několik kilogramů navíc.

Bolesti bederní páteře

Podle jiného výzkumu je bolest bederní páteře nejčastějším důvodem pracovní absence u kancelářských pracovníků mladších pětačtyřiceti let. Alespoň jednou v životě postihla dvě třetiny lidí, kteří vykonávají kancelářskou práci. Na vině nejsou jen hodiny a hodiny sezení na kancelářských židlích, ale především špatné držení těla. Pro dlouhodobou práci u počítače je typické držení těla s předsunutou hlavou, které vede nejen k bolestem bederní páteře, ale i k omezenému dýchání, stlačení orgánů v břišní dutině i bolestem ramen a krční páteře.

Problémy s očima

Každý, kdo tráví dlouhé hodiny sledováním obrazovky počítače má čas od času problémy s očima jako je pálení, rozostřené vidění a slzení. Přidat se může i bolest hlavy. Tato diagnóza má dokonce i odborné pojmenování: syndrom počítačového vidění. Popisuje problémy se zrakem a další přidružené komplikace způsobené intenzivním používáním počítače.

Syndrom karpálního tunelu

Stále dokola opakované jemné pohyby ruky, která vede počítačovou myš, jsou ideálním základem pro vznik velké zdravotní nepříjemnosti jménem syndrom karpálního tunelu. Pokud máte tu smůlu, že vás postihne, zcela určitě si ho všimnete. Vyznačuje se bolestí v oblasti zápěstí, může se objevit i otok, svědění, brnění nebo necitlivost této oblasti. Někdy je syndrom karpálního tunelu doprovázen ostrou bolestí, která je způsobena tlakem nateklých šlach na nervy procházející předloktím. A pokud tyto potíže podceníte a nebudete je léčit, můžete skončit až na operačním sále.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném středisku budete dlouho vzpomínat

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Poznejte skutečnou perlu Evropy a její skrytá tajemství, o...

Horská střediska citelně zdražují. Tipy, jak ušetřit při...

Zavřít reklamu