Špatným smrkáním si můžete přivodit zdravotní problémy. Jak správně ulevit plnému nosu?

Zdraví 01. prosince 2017 | 14:18 — Monika Moorová
Je to zcela běžná záležitost. Ať už na vás něco sedlo nebo máte jen malou rýmičku, abyste si ulevili, automaticky se vysmrkáte. Víte ale, že na technice smrkání závisí hodně věcí?
Další 4 fotografie v galerii
Smrkat se musí umět. Špatnou technikou si můžete přivodit i zánět středního ucha / Shutterstock

Je důležité, jakým způsobem si uvolníte nos. Může se stát, že si špatným smrkáním nemoc zhoršíte anebo si můžete přivodit i zánět středního ucha.

Jak správně smrkat a ulevit plnému nosu?

Pokud nechcete hleny, kterými máte ucpaný nos vtáhnout zpět do sebe (jako to dělají například v Číně nebo Japonsku, kde je to zcela běžné, a kde smrkání považují za nezdvořilé), ukážeme vám způsoby smrkání podle doporučení odborníků.

Je třeba smrkat často?

Při nachlazení máme tendenci smrkat častěji, abychom si uvolnili dutiny a mohli se nadechnout. Většina lidí si myslí, že takto ucpaný nos je třeba uvolnit kvůli tomu, že sekret obsahuje bacily, které jsou nežádoucí, a je třeba se jich zbavit. Pravda je však úplně jiná. Když máme ucpaný nos, příčinou je nateklá sliznice, která je napadena viry, a proto máme pocit ucpaného nosu. Vyhánění bacilů časté smrkání nepomůže.

V případě, že to přeženete, hrozí naopak zvýšení tlaku v nosohltanové oblasti, čímž se choroboplodné zárodky mohou dostat do sluchové trubice a vedlejších nosních dutin a tím si můžete přivodit zánět.

Jak na to?

  • Protože na vině je oteklá sliznice, je třeba si pořídit přípravky, které dokáží tento otok zmírnit. Jednou z alternativ jsou nosní kapky, které potlačí otok sliznice.
  • Další skvělou věcí jsou koupele nohou nebo inhalace. Ať už si zvolíte nějaký éterický olej (například eukalyptový) nebo se napaříte nad horkou vodou se solí.
  • Nakonec ještě jedna metoda, která však nesedne všem, a tou je tzv. pití nosem. Nejlepší je vlažná voda, ve které necháme rozpustit lžičku mořské soli a postupně roztok vtahujeme jednou a druhou nosní dírkou. Takto vtažená voda projde nosními cestami, potlačí otok a skončí v ústech, odkud ji normálně vyplivneme. Nos se krásně uvolní. Ale přece jenom to chce poněkud "drsnější" náturu. Výhodou je, že si nos uvolníte, na rozdíl od drahých nosních kapek, prakticky zadarmo. O další skvělé metodě na uvolnění při nachlazení a rýmě, jsme psali zde.

Smrkat je třeba opatrně

Když už se budete potřebovat vysmrkat, nedělejte to silou, ale jemně a opatrně, jen abyste dostali ven přebytečný sekret. Tím, že si zacpete jednu nosní dírku, se sekret dostane snadněji ven. Hlavně to nepřehánějte. Tlačit, až vám popraskají žilky v očích, opravdu ničemu nepomůže. Spíše naopak.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu