Pampelišky patří k jaru. Víte, jak moc nám mohou být prospěšné?
Celá rostlinka je jedlá a má specifickou nahořklou chuť. Jíst můžete každou její část bez výjimky. Podívejte se, jak je zužitkovat. Znáte strom s nejvyšší koncentrací živin a antioxidantů na světě? Čtěte více.
Pampeliškové listy do salátů
Listy, zejména mladé, které neobsahují mléko, se dají použít na salát. Doporučuje se sníst během 6 týdnů každý den hrst čerstvých listů ochucených citronovou šťávou. Mají pročišťující a posilující účinek a zlepšují činnost vnitřních orgánů.
Pampeliškový kořen
Pampeliškový kořen je nahořklý, ale účinný. Přestože se kořen sklízí brzy na jaře (v březnu), jeho účinky neovlivní ani pozdější sklizeň (říjen / listopad). Kořen bychom neměli poškodit, řežte ho podélně. Očistěte ho vodou a pak jej usušte. Sušení by mělo být rychlé, ideálně pod umělým teplem. Usušené kořeny skladujte v uzavíratelných nádobách.
Hořčiny obsažené v kořenu podporují vylučování trávicích enzymů a žaludečních kyselin, takže se zlepšuje naše trávení a zvyšuje se chuť k jídlu. Příznivé účinky kořene pampelišky jsou znát i na zlepšení činnosti jater, při poškození toxickými látkami či při zánětu.
Co obsahují pampeliškové listy?
- vitamin C
- vitaminy skupiny B
- provitamin A
- draslík
- sodík
- hliník
- měď
- železo
- vápník
- křemík
- důležitou součástí je i chlorofyl a inulin
Pampeliškové květy
Rostlinky nám mohou posloužit i na přípravu medu. Pampeliškový med sice není v pravém slova smyslu med, ale recept na jeho přípravu je velmi jednoduchý. Natrhejte asi tak 400 květů pampelišky a pořádně je omyjte. Dejte je do velkého hrnce, zalijte litrem vody, přidejte kolečka omytého citronu a vařte 15 minut. Nechte odstát do druhého dne. Pak je přeceďte, přidejte cukr a za stálého míchání vařte, až směs zhoustne.
Pampeliškový med má pozitivní vliv nejen na játra, ale i na některé alergie, respirační nemoci a také na zažívací nebo kožní problémy. Využijte sílu přírody a zařaďte léčivé byliny do svého života. Vyplatí se to.