Dbáte na pravidelný pitný režim a pijete osm sklenic denně? Naprosto zbytečně
Také patříte k lidem, kteří do sebe lijí vodu, protože se to tak má a je to zdravé? Zcela zbytečně. Více se o pitném režimu dozvíte v našem jiném článku.
Celá řada studií, včetně té publikované v časopise American Journal of Epidemiology v roce 2002, uvádí nižší riziko srdečních onemocnění u lidí, kteří pili pět sklenic po 240 ml. To znamená, že nepili těch 8 sklenic, tedy množství, které je v souvislosti s pitným režimem nejčastěji doporučováno.
„Osm sklenic denně je doporučených pro veřejné zdraví v Anglii," říká Susan Lanham-New, profesorka výživy na University of Surrey. „Ale množství vody, které skutečně potřebujeme, závisí na hmotnosti našeho těla, úrovni aktivity či venkovní teplotě. Je velmi těžké přijít s přesným množstvím, kolik vody bychom měli vypít."
Je třeba mít v patrnosti, že většinu vody přijmeme z jiných zdrojů, jako je čaj, káva, mléko a jídlo. „Nejenže neexistuje žádný důkaz, že musíme vypít osm sklenic, ale toto doporučení by mohlo být i škodlivé," říká profesor Caraher, který vedl výzkum.
Hrozí totiž riziko hyponatrémie, kdy je v těle příliš nízká koncentrace soli. Tu může způsobit velké množství spotřebované vody, která hladinu soli může zředit a způsobit tak nevolnost, bolesti hlavy a dokonce záchvaty.
„Doporučení, že máme vypít osm sklenic vody denně, je zcela absurdní, protože tekutiny přijímáme ze všech stran," říká profesor Caraher. „Všichni se až příliš zabýváme pitným režimem a pravděpodobně mnozí přijímají nadměrné množství tekutiny. Pijte jen tehdy, když máte opravdu žízeň!" Kdy si dát pozor na přemíru pití? Čtěte zde.
Počítat sklenice a lít do sebe vodu jako "do ohně" je tedy zcela zbytečné. Pijte prostě tehdy, když máte žízeň a nehlídejte každou sklenici!