Úbytek svalů začíná již v pětadvaceti. Jaké jsou rizikové faktory, a dá se této nežádoucí ztrátě předejít?
Postupná ztráta svalové hmoty provází stárnutí a je často zřetelná už na první pohled. Někdy se tomuto jevu také říká "sesychání", což je motivováno viditelnou postupnou ztrátou vody z tkání. Hlavním důvodem je ovšem ztráta svalové hmoty.
V některých článcích se uvádí, že podle průzkumů ztratíme od dvaceti let věku do okamžiku úmrtí přibližně 40% svalové hmoty. Jiné průzkumy zas tvrdí, že svalová hmota nám ubývá až po třicítce, případně až po čtyřicítce. Většina z nich se však shoduje v tom, že největší úbytek nastupuje po padesátce, přičemž ženy i muži ztrácejí svalové hmoty přibližně stejné procento. Dá se této nežádoucí ztrátě předejít?
Faktory, které ovlivňují úbytek svalové hmoty
Mimo postupujícího věku hraje svou roli sedavé zaměstnání a nesprávný životní styl. Aktivní lidé ztrácejí svalovou hmotu pomaleji než ti, kteří tráví celé dny u počítače. Přestože cvičení pomáhá udržovat svalovou hmotu, největším faktorem, který přispívá ke ztrátě svalstva je, že naše schopnost produkovat svalové buňky se jednoduše s přibývajícím věkem snižuje. Podle studií se schopnost produkovat nové svalové buňky snižuje o 31 procent ve středním věku a téměř o polovinu (44 %) ve starším věku. Trápíte se v posilovně a stále ne ne zhubnout? Toto jsou možné příčiny.
Péče o svaly je nutností
Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá. Pokud se chceme dožít spokojeného a zdravého stáří, je péče o naši svalovou hmotu jedním z nezbytných předpokladů. Udržování svalů pravidelným cvičením se tak jeví nejen jako významný faktor estetický, ale i zdravotní. Pravidelné cvičení nejen že snižuje kardiovaskulární riziko, ale tvoří zásadní předpoklad pro udržení adekvátního objemu svalové hmoty pro zdravé stárnutí. Co to znamená, když máte velmi hubené nohy? Více se dozvíte v jiném článku.