I čistička potřebuje občas vyčistit: Co našim játrům prospívá a jakým činnostem se vyhnout?
Játra jsou vytrvalým pracovníkem, který nezná přesnou pracovní dobu. Jejich úloha v organismu je opravdu důležitá, protože filtrují všechny škodlivé látky z krve. Spolupodílí se na vytváření pro nás důležité energie a uvolňují chemické látky, které potřebuje náš mozek a nervový systém. A to i tehdy, když jejich část chybí nebo jsou postižena některou z chorob.
Za co vám játra poděkují?
Správné stravování
I když pracují neustále, prospěje jim, když trochu jim v práci, kterou musí vykonávat, ulehčíme. Játra nebudou muset pracovat naplno tehdy, když ze stravy vyloučíte mastná jídla a přemíru cukru a soli. Játrům vykonáte dobrou službu i tím, že si občas přečtete na obalu obsah látek, které jsou do jídla přidány, a některých se vyvarujete. To platí zejména pro glutaman sodný, potravinářská barviva a konzervační látky.
Voda
Tekutiny doslova vyplachují škodlivé látky z těla. Doporučené množství je osm sklenic denně. A samozřejmě se tím nemíní barevné, cukrem oslazené limonády, kola nebo snad alkohol, ale přírodní džusy nebo čistá voda.
Co játrům škodí?
- Nejvíce je zatěžuje nevhodná strava. Například nadměrná konzumace tuků. I některé další potraviny, jako třeba syrové nebo nedovařené maso a ryby, nemusí játrům zrovna prospívat. Mohou totiž obsahovat bakterie nebo viry.
- Další z nejčastějších příčin onemocnění jater je poškození alkoholem. Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterních onemocnění úzce souvisí.
- Játra se musí zabývat i tím, co dýcháte. Zachováte jim zdraví tím, že nebudete kouřit a dýchat jedovaté výpary například z laků na vlasy, sprejů proti hmyzu a rozpouštědel. Pokud něco natíráte, noste masku, rukavice a samozřejmostí jsou otevřená okna.
- Protože určité choroby jater, jako třeba žloutenka, se přenáší krví, nepůjčujte si od nikoho žiletky, nástroje na manikúru ani kartáčky na zuby.
- Časté je i toxické poškození jater. Způsobují ho některé chemické sloučeniny, toxicky působí i některé léky, přičemž může jít i o léky velmi účinné a prospěšné, které nelze z léčby vyloučit.
Dopřejte játrům kyselé potraviny
Metabolismus můžete ráno rozběhnout nápojem, který si snadno připravíte. Stačí vymačkat šťávu z citronu do sklenice vody a nalačno vypít. Nápoj stimuluje činnost jater a aktivuje v nich proces látkové výměny. Navíc citron je vynikající pomocník trávení, neboť podporuje činnost žlučníku a vylučování žluči. Více o fenoménu voda na lačno čtěte zde.
Další potraviny, které játrům pomáhají
- Listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky.
- Významné protektivní účinky na játra vykazuje i avokádo.
- Na játra má blahodárný vliv i kurkuma.
- Výborný je med, vlašské ořechy a zelený čaj.
- Z koření játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.
- Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.
Šetřit svoje játra se opravdu vyplatí. Nezapomeňte, že i čistička potřebuje občas vyčistit.