Konec nevzhledných modřin. Zkuste tipy na rychlé hojení

Zdraví 17. dubna 2019 | 09:13 — Monika Moorová
Přijít k modřině není nic složitého. Stačí chvilka nepozornosti a barvami hrající ozdoba je na světě. Modřiny nejsou většinou nebezpečné a po několika dnech se vstřebají.
Další 4 fotografie v galerii
Modřina na paži moc parády nenadělá / Shutterstock

U větších podlitin je ale dobré hojení podpořit. Máme pro vás několik tipů, jak si s tím poradit bez pomoci lékaře.

Jak vzniká modřina?

Modřina, podlitina či hematom je skvrna na kůži, která vzniká výronem krve v hlubších tkáních - v podkoží a svalech. Nejčastěji tupý úder poškodí cévky, ty popraskají a vznikne modřina. Zpočátku má krvavou až namodralou barvu, poté hnědne a žloutne, až se celá vstřebá. Na dotek ale bolí. 

Zatočte s modřinami 

V první řadě je vhodné si přímo po úrazu zatlačit na několik minut na postižené místo. Skvělé jsou i studené až ledové obklady, které v místě poranění sníží prokrvení. V případě, že je již modřina na světě, vyzkoušejte ji několikrát denně jemně masírovat. 

Od bolesti pomohou obklady

Na modřiny přikládejte vlažnou spařenou nať z pelyňku pravého. Snižuje bolest a urychluje vstřebávání modřiny. Jednu lžíci natě přelijte půl litrem vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Do vlažného nálevu namočte plátěný kapesník a přiložte na modřinu.

Další možností je obklad z mateřídoušky úzkolisté. Třicet gramů listů této rostliny dejte do půl litru vody, vařte pět minut, deset minut vyluhujte a opět sceďte. Nezapomínejte ale na to, že obklady musí být vlažné.

Na modřiny působí dobře i med

Na vstřebávání modřin dobře působí med. Potírejte jím postižená místa a překryjte plátnem. Modřina se dobře vstřebává a snižuje se i bolest.

K léčbě modřin můžete použít i mladé kaštanové listy (jírovec madal). Spařte je vroucí vodou, vlažné přiložte na modřinu a převažte suchým šátkem.

Zatvrdlé rány změkčí a modřiny hojí také obklady nebo koupele ze slézu planého. Pětadvacet gramů květů a listů slézu vařte 15 minut v půl litru vody, odvar sceďte do koupele nebo v něm namáčejte obklady.

Použít lze také diviznu nebo arniku

Pomáhá také vymačkaná šťáva z kořene čekanky obecné. Kdo je citlivý, může šťávu zředit vodou nebo ji zamíchat do medu a tím potírat postižené místo.

A konečně, na potírání nebo obklady modřin se používá i odvar květů divizny velkokvěté. Šedesát gramů květů povařte v jednom litru mléka pět minut. Obklad hojí modřiny, zatvrdliny či otoky.

Stejným způsobem připravíte obklad na modřiny i z prhy chlumní (arniky), která má na pohmožděniny rovněž silný léčivý vliv. (Dále čtěte: Dělají se vám často modřiny? Pozor, nemusí se jednat o pouhou prkotinu).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu