Konec nevzhledných modřin. Zkuste tipy na rychlé hojení

Zdraví 17. dubna 2019 | 09:13 — Monika Moorová
Přijít k modřině není nic složitého. Stačí chvilka nepozornosti a barvami hrající ozdoba je na světě. Modřiny nejsou většinou nebezpečné a po několika dnech se vstřebají.
Další 4 fotografie v galerii
Modřina na paži moc parády nenadělá / Shutterstock

U větších podlitin je ale dobré hojení podpořit. Máme pro vás několik tipů, jak si s tím poradit bez pomoci lékaře.

Jak vzniká modřina?

Modřina, podlitina či hematom je skvrna na kůži, která vzniká výronem krve v hlubších tkáních - v podkoží a svalech. Nejčastěji tupý úder poškodí cévky, ty popraskají a vznikne modřina. Zpočátku má krvavou až namodralou barvu, poté hnědne a žloutne, až se celá vstřebá. Na dotek ale bolí. 

Zatočte s modřinami 

V první řadě je vhodné si přímo po úrazu zatlačit na několik minut na postižené místo. Skvělé jsou i studené až ledové obklady, které v místě poranění sníží prokrvení. V případě, že je již modřina na světě, vyzkoušejte ji několikrát denně jemně masírovat. 

Od bolesti pomohou obklady

Na modřiny přikládejte vlažnou spařenou nať z pelyňku pravého. Snižuje bolest a urychluje vstřebávání modřiny. Jednu lžíci natě přelijte půl litrem vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Do vlažného nálevu namočte plátěný kapesník a přiložte na modřinu.

Další možností je obklad z mateřídoušky úzkolisté. Třicet gramů listů této rostliny dejte do půl litru vody, vařte pět minut, deset minut vyluhujte a opět sceďte. Nezapomínejte ale na to, že obklady musí být vlažné.

Na modřiny působí dobře i med

Na vstřebávání modřin dobře působí med. Potírejte jím postižená místa a překryjte plátnem. Modřina se dobře vstřebává a snižuje se i bolest.

K léčbě modřin můžete použít i mladé kaštanové listy (jírovec madal). Spařte je vroucí vodou, vlažné přiložte na modřinu a převažte suchým šátkem.

Zatvrdlé rány změkčí a modřiny hojí také obklady nebo koupele ze slézu planého. Pětadvacet gramů květů a listů slézu vařte 15 minut v půl litru vody, odvar sceďte do koupele nebo v něm namáčejte obklady.

Použít lze také diviznu nebo arniku

Pomáhá také vymačkaná šťáva z kořene čekanky obecné. Kdo je citlivý, může šťávu zředit vodou nebo ji zamíchat do medu a tím potírat postižené místo.

A konečně, na potírání nebo obklady modřin se používá i odvar květů divizny velkokvěté. Šedesát gramů květů povařte v jednom litru mléka pět minut. Obklad hojí modřiny, zatvrdliny či otoky.

Stejným způsobem připravíte obklad na modřiny i z prhy chlumní (arniky), která má na pohmožděniny rovněž silný léčivý vliv. (Dále čtěte: Dělají se vám často modřiny? Pozor, nemusí se jednat o pouhou prkotinu).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tým českých vědců úspěšně otestoval novou metodu ošetření mateřského mléka, která odstraní nebezpečné bakterie, aniž by došlo ke ztrátě cenných bioaktivních látek

Rádi si posedíte večer na zahradě? Zasaďte si květiny,...

Nepropásněte bezovou sezonu. Léčivý poklad z přírody vám...

Letničky, které nepřestanou kvést: Tipy a inspirace na...

Rozhodujete se, jakého psa si pořídit? Přehled psích plemen...

Dopřejte dracéně nyní správnou péči, díky které celý...

Co s vařenými vejci po Velikonocích? Připravte z nich chutné...

Zavřít reklamu