Ledvinové kameny bolí jako čert: Jak předcházet jejich vzniku?

Zdraví 05. června 2019 | 14:24 — Monika Moorová
Ledvinové kameny postihují stále více lidí. Může za to často nedostatečný příjem tekutin, nevyvážený jídelníček a zvýšená koncentrace látek tvořících kameny.
Dalších 5 fotografií v galerii
Pohyb kamene močovými cestami je doprovázen prudkými bolestmi / Shutterstock

Ledvinové kameny se vytvářejí ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven. Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří větší útvary, kameny, které mohou blokovat močové cesty, protože jimi prostě neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření. 

Typy kamenů

  • V zásadě existují tři hlavní typy kamenů. Nejčastější jsou kameny vápenaté, které vznikají v důsledku zvýšené hladiny vápníku v moči. Důvodem vzniku bývá malý příjem tekutin, genetická predispozice, porucha funkce příštítných tělísek, nadměrná konzumace rafinovaných cukrů, živočišných bílkovin a šťavelanů a také přílišné pití některých minerálních vod.
  • Druhý nejběžnější typ kamenů jsou tzv. kameny urátové, které se tvoří z kyseliny močové. Na vině je zase malý příjem tekutin a také dna, nemoc, při níž je v těle zvýšená koncentrace kyseliny močové.
  • Třetím nejobvyklejším typem kamenů jsou kameny struvitové, které vznikají vysrážením fosforečnanu hořečnato-amonného. Nejčastěji jsou postiženy ženy po vleklých infekcích urogenitálního traktu.

Jak se problém projeví?

Pokud zůstávají kameny v ledvinách, nejsou obvykle problémem. Je možné je zachytit podle typu buď rentgenovým vyšetřením, CT či sonografickou metodou. Kameny mohou způsobovat mikroskopické krvácení a jeho stopy můžou být prokazatelné v moči. Problém nastává, pokud se kámen rozhodne sestoupit. Jeho pohyb močovými cestami je doprovázen prudkými bolestmi. Dochází ke kolice. Bolest je způsobena stahy svalstva, které se snaží kámen vyloučit. V případě, že se kámen zastaví a ucpe močové cesty, dochází k hromadění moči a hrozí vznik infekce a dalších komplikací.

Každopádně nepodceňujte první náznaky obtíží a bolesti v bederní krajině, v dolní části břicha, v tříslech a samozřejmě objevení krve či hnisu v moči. Vždy se nechte vyšetřit u odborníka. Někdy vás může varovat ztráta chuti k jídlu, nevolnost i zvracení.

Řešení

V případě vzniku kamenů a při rozvoji koliky je nutný cílený lékařský zásah a dohled. Kameny do šesti milimetrů v průměru odcházejí obvykle samovolně. U větších se buď provádí rozbití kamene nárazovou vlnou, které je velmi šetrné. Pokud nejde provést, zavádí se obvykle močovou trubicí chirurgické nástroje až k místu obtíží a kámen se rozdrtí. Podporou léčby je zvýšený příjem tekutin a podávání léků, které uvolňují stahy svalstva. Zmírní se tak prudká bolest a usnadní se odchod kamene. 

Prevence

Společným jmenovatelem vzniku ledvinových kamenů je malý příjem tekutin v kombinaci se sedavým zaměstnáním, zvýšeným příjmem potravy, zejména potravin nezdravých či zbytečně bohatých na rafinovaný cukr, živočišné bílkoviny, ale v některých případech i na další složky, které jsou za jiných okolností prospěšné. Pokud se ve vaší rodině vyskytly ledvinové kameny, měli byste zkusit zjistit, o jaký typ šlo a podle toho upravit stravu. Pitím většího množství tekutin a pravidelným pohybem však chybu neuděláte v žádném případě. Nepodceňujte tyto signály. Mohou značit vážné onemocnění ledvin.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu