Ledvinové kameny bolí jako čert: Jak předcházet jejich vzniku?

Zdraví 05. června 2019 | 14:24 — Monika Moorová
Ledvinové kameny postihují stále více lidí. Může za to často nedostatečný příjem tekutin, nevyvážený jídelníček a zvýšená koncentrace látek tvořících kameny.
Dalších 5 fotografií v galerii
Pohyb kamene močovými cestami je doprovázen prudkými bolestmi / Shutterstock

Ledvinové kameny se vytvářejí ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven. Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří větší útvary, kameny, které mohou blokovat močové cesty, protože jimi prostě neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření. 

Typy kamenů

  • V zásadě existují tři hlavní typy kamenů. Nejčastější jsou kameny vápenaté, které vznikají v důsledku zvýšené hladiny vápníku v moči. Důvodem vzniku bývá malý příjem tekutin, genetická predispozice, porucha funkce příštítných tělísek, nadměrná konzumace rafinovaných cukrů, živočišných bílkovin a šťavelanů a také přílišné pití některých minerálních vod.
  • Druhý nejběžnější typ kamenů jsou tzv. kameny urátové, které se tvoří z kyseliny močové. Na vině je zase malý příjem tekutin a také dna, nemoc, při níž je v těle zvýšená koncentrace kyseliny močové.
  • Třetím nejobvyklejším typem kamenů jsou kameny struvitové, které vznikají vysrážením fosforečnanu hořečnato-amonného. Nejčastěji jsou postiženy ženy po vleklých infekcích urogenitálního traktu.

Jak se problém projeví?

Pokud zůstávají kameny v ledvinách, nejsou obvykle problémem. Je možné je zachytit podle typu buď rentgenovým vyšetřením, CT či sonografickou metodou. Kameny mohou způsobovat mikroskopické krvácení a jeho stopy můžou být prokazatelné v moči. Problém nastává, pokud se kámen rozhodne sestoupit. Jeho pohyb močovými cestami je doprovázen prudkými bolestmi. Dochází ke kolice. Bolest je způsobena stahy svalstva, které se snaží kámen vyloučit. V případě, že se kámen zastaví a ucpe močové cesty, dochází k hromadění moči a hrozí vznik infekce a dalších komplikací.

Každopádně nepodceňujte první náznaky obtíží a bolesti v bederní krajině, v dolní části břicha, v tříslech a samozřejmě objevení krve či hnisu v moči. Vždy se nechte vyšetřit u odborníka. Někdy vás může varovat ztráta chuti k jídlu, nevolnost i zvracení.

Řešení

V případě vzniku kamenů a při rozvoji koliky je nutný cílený lékařský zásah a dohled. Kameny do šesti milimetrů v průměru odcházejí obvykle samovolně. U větších se buď provádí rozbití kamene nárazovou vlnou, které je velmi šetrné. Pokud nejde provést, zavádí se obvykle močovou trubicí chirurgické nástroje až k místu obtíží a kámen se rozdrtí. Podporou léčby je zvýšený příjem tekutin a podávání léků, které uvolňují stahy svalstva. Zmírní se tak prudká bolest a usnadní se odchod kamene. 

Prevence

Společným jmenovatelem vzniku ledvinových kamenů je malý příjem tekutin v kombinaci se sedavým zaměstnáním, zvýšeným příjmem potravy, zejména potravin nezdravých či zbytečně bohatých na rafinovaný cukr, živočišné bílkoviny, ale v některých případech i na další složky, které jsou za jiných okolností prospěšné. Pokud se ve vaší rodině vyskytly ledvinové kameny, měli byste zkusit zjistit, o jaký typ šlo a podle toho upravit stravu. Pitím většího množství tekutin a pravidelným pohybem však chybu neuděláte v žádném případě. Nepodceňujte tyto signály. Mohou značit vážné onemocnění ledvin.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Majitelé veteránů a sběratelé jsou pro automobilky...

I balkon otočený na sever může přetékat záplavou květů....

Pokud chcete mít doma svou malou posilovnu, musíte vědět,...

Vypěstujte si houby v pohodlí domova. Na okně v květináči...

Mšice dokáží zničit keře i stromky. Připravte si na ně...

Zavřít reklamu