Když vás nohy nenechají spát aneb syndrom neklidných nohou patří k nejzáhadnějším chorobám

Zdraví 16. února 2020 | 18:58 — nov
Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity v nohou a rovněž nepřekonatelným nutkáním nohama pohybovat. Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu.
Další 3 fotografie v galerii
Nepříjemné pulzování, tahání a mravenčení jsou typickými příznaky. / Shutterstock

Nejste si jisti, jestli se vás onemocnění týká? Pokud ano, rozhodně si toho nemůžete nevšimnout. Jakmile se v klidu a v teple posadíte, vaše nohy sebou totiž začnou škubat, klepat a máte pocit, jakoby jimi procházel elektrický proud.

Příčina

Co syndrom neklidných nohou způsobuje je velkou neznámou. Předpokládá se však, že onemocnění je z části dědičné. V případě, že jím trpěla matka nebo otec, lze očekávat, že syndromem onemocní každé druhé dítě.

Často se také vyskytuje ve spojitosti s některým nemocemi, jako jsou například selhání ledvin, chudokrevnost, onemocnění kloubů či cukrovka. Úspěšná léčba těchto onemocnění často vede k tomu, že příznaky syndromu neklidných nohou ustoupí. Onemocnění je často spojováno i s Parkinsonovou chorobou.

Onemocnění zhoršují také některá léčiva. Patří sem zejména léky proti nevolnosti, léky proti psychotickým onemocněním, antidepresiva a některé léky proti nachlazení a alergiím.

Příčinou může být i těhotenství, zejména poslední trimestr. Ve většině případů ale příznaky onemocnění po porodu odeznívají.

Projevy

Pro syndrom neklidných nohou je charakteristické, že se projevy zhoršují, když pacient leží a odpočívá. Pacienti se syndromem neklidných nohou často své příznaky popisují jako nepříjemné pocity v nohou, které se vyskytují zejména v sedě a v leže a jsou doprovázeny neodolatelným nutkáním s postiženou končetinou pohnout.

Příznaky syndromu neklidných nohou nemají každý den stejnou intenzitu. Jeden den se pacient může cítit naprosto skvěle a druhý den naopak příznaky propuknou v plné síle.

Pacienti s mírnou formou syndromu neklidných nohou mohou trpět jen lehkými problémy, které pociťují zhruba jednou týdně. U středně závažného syndromu neklidných nohou se příznaky objevují jednou až dvakrát za týden a narušují spánek pacienta a do jisté míry i každodenní život. U pacientů s velmi závažnou formou onemocnění se příznaky objevují více než dvakrát týdně a pacient nemůže vést normální život.

Léčba

V případě podezření na onemocnění neváhejte a kontaktujte neurologa. Medicína bohužel ještě není tak daleko, aby vyléčila příčinu onemocnění, ale léky mohou vaše bolesti výrazně snížit. Někdy také může pomoci léčba onemocnění, které mohlo být jednou z vyvolávajících příčin syndromu neklidných nohou.

Kýváním lýtky, stříkáním nohou studenou vodou, ale také pohybem (ohýbání kolen, procházky atd.) se příznaky dají krátkodobě zmírnit. Pomáhá zvýšit přísun železa, kyseliny listové a hořčíku, dodržování pravidelného spánkového režimu nebo používání teplých či studených obkladů.

Syndrom neklidných nohou je v současné době neléčitelným onemocněním. Léčba však dokáže projevy onemocnění zmírnit, minimalizovat bolesti a prodloužit a hlavně zkvalitnit spánek. Dále čtěte: Droždí je zázračný elixír zdraví, který nestojí skoro nic.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během pošmourného podzimu

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Něco tak kouzelného jste už dlouho neviděli. Pospěšte si....

Zavřít reklamu