Plíseň nohou trápí až 90 % lidí. Rady, jak se jí vyhnout, jsou přitom velmi jednoduché

Zdraví 22. května 2017 | 09:46 — Monika Moorová
Plíseň na nehtech není nic výjimečného, postihuje až deset procent lidí. Většinou si ji přineseme z veřejných koupališť.
Další 4 fotografie v galerii
Plíseň nohou není dobré podceňovat / Shutterstock

Blíží se teplé počasí a s ním spojené větší nebezpečí pro naše nohy. Chodíme si častěji zaplavat do bazénu a nohy se víc potí. V podlážkách kolem sprch a ve vlhkých šatnách bazénů se plísním daří. V uzavřených, špatně větraných botách z umělých materiálů, ve kterých vězí zapařená noha, mají kvasinky a plísně přímo ideální líheň.

Pokud si nejste jistí, v jakém stavu je pokožka vašich nohou, měli byste dbát na tyto příznaky, které mohou signalizovat plíseň:

  • Svědění
  • Pálení
  • Zarudnutí
  • Olupování
  • Puchýřky

Plíseň nohou začíná většinou mezi prsty a provází ji především svědění, dále pálení, zarudnutí, bílá oteklá místa a šupinky pokožky. V mnoha případech však tyto obtěžující příznaky chybí a onemocnění tak nebereme vážně. Neléčená plíseň se potom může rozšířit na další oblasti nohou včetně nehtů. Kde se plíseň na nohou nejvíce vyskytuje?

  • Prostor mezi prsty
  • Nehty
  • Okraje plosek
  • Chodidla
  • Hřbet nohy

Jaká je správná prevence?
Choďte v kvalitních bavlněných ponožkách a pokud se vám nohy nadměrně potí, během dne si ponožky převlékněte.

Noste obuv, která je adekvátní počasí. Ve velkých vedrech zapomeňte na uzavřené boty, ve kterých se nohy potí, a raději obujte sandály. Vyhýbejte se obuvi z nekvalitních a neprodyšných materiálů, které neodvádějí vlhkost, a raději investujte do kvalitních bot. Věřte, že se to vyplatí.

Nikdy nechoďte bosi. Do bazénu, do sauny i do fitka si noste pantofle nebo žabky. Stejně tak pokud jdete na návštěvu nebo jste na dovolené v hotelu. Nikdy totiž nevíte, jestli někdo před vámi neměl na nohou plísňové onemocnění.

Nepůjčujte si boty navzájem ani s kamarádkou a ani s partnerem nebo s dětmi. Stejně tak byste neměli používat stejné pilníky na nehty a nůžtičky, nebo je alespoň po každém použití dezinfikujte.

Boty nechte každý večer vyvětrat a vysušit, popřípadě je vystříkejte speciálním antibakteriálním sprejem hubícím zárodky plísní. Plastové a plátěné boty čas od času vyperte, ty kožené můžete nechat speciální metodou vyčistit u obuvníka.
Obuv byste také měli střídat a ne nosit každý den jednu a tu samou.

Každý člen rodiny by měl mít na nohy speciální ručník, kterým si nebude utírat zbytek těla.

Proti pocení používejte speciální antiperspirant na nohy. Dobré také je si je během dne, máte-li tu možnost, omýt.

Jako prevence působí také pravidelná péče. Proto si alespoň jednou za tři měsíce dojděte na pedikúru a mezi těmito návštěvami o nohy pečujte doma. Jen dejte pozor, aby salon, který jste si vybrali, dbal na dostatečnou hygienu.

Jak mykózy léčit?
Když už se potýkáte s některým mykotickým onemocněním nohou, je potřeba vybrat vhodný léčebný přípravek. Mezi možnosti léčby patří antimykotické léky ve formě pěn, roztoků, sprejů, krémů či tabletek. Výborně osvědčil i tea tree olej.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu