Přestaňte se obklopovat takzvanými toxickými lidmi a hned budete spokojenější

Vztahy 24. září 2020 | 10:47 — Klára Sanders
Psychickou pohodu ovlivňuje i to, s jakými lidmi se stýkáte. I na nejlepším kamarádovi nebo kamarádce vám může něco vadit, to je normální. Existuje ale úplně jiná kategorie lidí, tzv. toxičtí lidé. Jejich přítomnost a způsob jednání vám může pěkně znepříjemnit život.
Dalších 5 fotografií v galerii
Náš život ovlivňuje i to, s jakými lidmi se stýkáme / Pexels

Existují lidé, kteří dokáží už jen svou přítomností pořádně otrávit své okolí. Šíří kolem sebe negativní náladu a rozhodně to s vámi nemyslí dobře. Někdy si ani nemusí uvědomovat, že jsou pro své okolí zkázou, když vytvářejí zbytečné napětí a konflikty. V krajním případě mohou svým neblahým působením podlomit i fyzické a psychické zdraví druhých. Mluvíme o tzv. toxických lidech.

Faktem je, že někteří o svém zhoubném působení na druhé ví. Ve většině případů jsou i toxičtí lidé oběťmi. Ve svém životě mohli utrpět trauma, nedokázali je dobře zpracovat, případně byli vystaveni stresujícím situacím. V článku si představíme 5 základních typů toxických osobností, kterým se je lepší vyhnout.

Závistivý mrzout

Závist je bezpochyby mimořádně toxickou a destruktivní emocí. Osoby, u kterých je závist dominantní, nedokáží být spokojené a škodí tak nejen sobě, ale svou negativitu šíří i na své okolí. Neustálým porovnáváním se v závistivcích roste mrzutost, která se stupňuje až do zuřivosti a agresivity. Oblíbenou činností těchto lidí je jedovaté kritizování všeho a všech, psaní negativních a dehonestujících komentářů či neustále stěžování.

Egocentrik, který postrádá jakoukoliv empatii

Egocentrik ve své podstatě vnímá jen sebe a své potřeby. Rád se ukazuje, předvádí, chlubí. I když to tak nevypadá, je velmi zranitelný. Pokud se dotknete jeho ega, očekávejte hromy a blesky. Egocentrické osobnosti jsou opravdu přesvědčeny, že mají vždy ten nejlepší názor, nejlepší vkus či nejlepší nápady. Zkrátka jsou úplně ve všem nejlepší. Tyto osobnosti nechápou vztah mezi příčinou a následkem.

Proto bývají velmi překvapené, když se jejich neustále shazování a snižování ceny druhých otočí proti nim. Pak se většinou jen nechápavě ptají. Proč mě nepozvali na tu oslavu? Proč se se mnou nemluví? Proč se mnou nechtějí spolupracovat? Vysvětlování je v tomto případě zbytečné. Bez empatie se totiž nedokáží vcítit do kůže druhých lidí a představit si, co vlastně bylo spouštěčem odtažitých reakcí.

Šiřitel nedůvěryhodných pomluv

Tento typ toxického člověka se vyžívá v rozšiřování různých fám a pomluv, které velmi kreativně dotváří, ba někdy i celé vytváří, a to nejlépe tak, aby mu to hrálo do karet. Je velmi nepříjemné, když se tomuto jedinci dostanete pod ruku, aniž byste věděli o jeho "zábavě". Dokáže totiž z člověka vytáhnout množství informací, které pak neváhá zneužít proti dotyčnému. A proč to dělá? Bohužel, je to jakási zvrácená forma seberealizace a týká se povětšinou velmi nešťastných lidí, kteří si špiněním druhých zvyšují svou hodnotu.

Manipulátor, který hledá svou loutku

Touhou manipulátorů je přebrat kontrolu nad svými oběťmi, což dosahují opravdu hrozivými technikami, jako je vytváření pocitů viny, neustálé snižování sebevědomí pomocí kritiky, využívání nevědomosti či naivity. Ostatní lidé jsou pro manipulátora jen ubohými loutkami, s kterými pracuje podle svého uvážení. Od tohoto typu toxické osobnosti je třeba utéct co nejdále, neboť jeho destruktivní chování zanechává jizvy na duši a může výrazně ovlivnit i celkový zdravotní stav jeho obětí.

Agresivní člověk se sklony k šikaně

Vyvolávání konfliktů nebo zapojování se do nich je pro tento typ osobnosti srdeční záležitost. Svět v zásadě vidí černobíle a vy buď jste na jeho straně, nebo proti němu. Většinou jde o poměrně výbušné lidi, kteří nemají své emoce pod kontrolou, takže je ideální se jim vyhýbat obloukem. Určitě se nenechte vtáhnout do jeho válek. Psali jsme také: Jak poznat, že jste na partnerovi citově závislí a jak se závislosti zbavit

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu