Vatové tyčinky nejsou k čištění uší vůbec vhodné. Existují lepší způsoby

Ostatní 05. listopadu 2020 | 10:47 Klára Sanders
Asi nejrozšířenější způsob, jak čistit uši, je pomocí vatových tyčinek. Lékaři ale nedoporučují dávat si do uší cizí objekty, obzvlášť ty, které by mohly poškodit nebo protrhnout ušní bubínek. Jak si tedy správně vyčistit uši?
Další 2 fotografie v galerii
Čištění uší patří k základním hygienickým návykům / Pixabay

Čištění uší patří k základním hygienickým návykům, ale nemusí se provádět příliš často. Ušní maz je totiž v určité míře dobrá věc. Jeho úkolem je zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Takže tenká vrstva ušního mazu je naopak žádoucí. Ušní maz není problém, pokud ho samozřejmě není moc.

I když vatové tyčinky jsou nejčastějším způsobem čištění uší, lékaři z jejich používání nejsou moc nadšení. Správná technika čištění uší totiž vypadá úplně jinak!

V některých případech vám při nesprávném čištění může i vytéci z ucha troška krve. Dále si také zaděláváte na vytvoření mazové zátky. Dochází tak přesně k pravému opaku, než bylo původně myšleno.

Tyčinky do uší nejsou ideální způsob čištění

Ušní maz chrání zvukovod před zanesením nečistotami a bakteriemi. Je-li však ušního mazu příliš, může dočasně snížit sluch. K šetrnému čištění ušního mazu slouží známé vatové tyčinky do uší s jemným mikrovláknem. Problém ale je, že „šťouráním“ se v uchu vatovými tyčinkami, uši nečistíte. Ve skutečnosti ušní maz posunete hlouběji směrem k ušnímu bubínku, kde se z mazu postupně vytváří špunt. Kvůli němu vám časem začne hučet v hlavě a budete hůř slyšet. A takový špunt už vám z ucha dostane jen lékař. Navíc při čištění vatovými tyčinkami můžete poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu, kam se pak snáze dostane infekce.

Při čištění uší ale dávejte pozor, abyste nečistoty šetrně namotali na tyčinku a nevtlačovali je do zvukovodu. Nahromaděný ušní maz by mohl vytvořit nežádoucí zátku. Vatové tyčinky jsou ta nejjednodušší možnost, jak se ho zbavit, ale taky zároveň ta nejhorší.

Ušní svíčky

Vyzkoušet můžete také speciální svíčku. Tato svíčka slouží k čištění uší a funguje tak, že maz v uchu roztaje a následně se podtlakem vytáhne ven. Ušní svíčku zakoupíte v lékárně, rozhodně se nejedná o nic drahého.

Olej

Doporučuje se také čištění olejem. Použít můžete olivový olej nebo dětský olejíček. Kápněte do ucha opravdu jen malou kapku oleje, ušní maz tak zvláční a lépe půjde z ucha ven. Poté ucho vypláchněte vlažnou vodou.

Průplach ucha

Mezi další způsoby čištění uší patří například výplach pomocí stříkačky, tuto metodu by však měl aplikovat raději odborník. Stejně tak ušní spreje, které předepisuje lékař, vždy raději konzultujte. Známou radou je také použití peroxidu vodíku. Když si do ucha kápnete jednu, dvě kapky tohoto roztoku, který dostanete opět v lékárně, necháte všechny nečistoty z ucha vyšumět a poté budete mít ucho čisté. 

Jak často čistit uši?

Potřeba a nutnost čištění uší je individuální. Při běžné produkci ušního mazu stačí vyčistit uši jednou za týden. Pokud však máte zvýšenou produkci mazu, uši si čistěte tak často, jak je třeba. Psali jsme také: Krásné zuby jsou stále více žádoucí. Vyvarujte se častým chybám v péči o chrup

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Soudní taškařice získává nové rozměry. Amber Heard byla diagnostikována s kontroverzní poruchou osobnosti vyžadující pozornost

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Pěstujte cukety jako to dělají v Itálii. V létě pak doslova...

Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké...