Všelék zvaný pivo. Co všechno obsahuje a jak je našemu zdraví prospěšné?
Když naše babičky chtěli mít zdravou a vláčnou pokožku, používali k tomu pivní kvasnice nebo rovnou pivo. Skvěle působí na kůži, kterou vyživí, zjemní, omezí akné a vyrážky, a také ovlivní pozitivně vlasy a nehty.
Co vlastně pivo obsahuje?
- Vitamin B1 - thiamin, který odbourává ve tkáních sacharidy, tzn. že dodává tělu energii, dále má význam pro růst, trávení a nervovou aktivitu
- Vitamín B2 - riboflavin - je protetickou skupinou pro organismus důležitých oxidačně redukčních enzymů
- Niacin, který se významně podílí na výživě buněk
- Vitamin B6 - ten hraje důležitou roli při metabolismu a absorpci bílkovin, reguluje roli tuků a sacharidů, pomáhá správné funkci nervového systému a tvorbě červených krvinek
- Kyselinu listovou, která je základním vitaminem, který podporuje tvorbu červených krvinek, metabolismus aminokyselin a obnovu veškerých buněk v těle.
Vyzkoušejte si doma pivní medicínu
Po léta se pivo využívá i v kosmetice. Pivovarské kaly se přidávaly do omlazujících lázní už ve středověku. Extrakty z chmele se staly součástí mnoha krémů, pleťových vod a mlék pro citlivou pleť, případně pro pleť se sklonem k akné. Co ještě pomáhá na problematickou pleť, se dozvíte v dalším článku.
Pleťová pivní maska na mastnou pleť a akné
Umíchejte tuhou kaši ze 4 polévkových lžic pivovarnických kvasnic, 1 lžičky medu a destilované vody. Naneste na obličej a nechte 10 minut působit, poté umyjte vlažnou vodou. Nemáte-li kvasnice, můžete pivo použít rovnou jako pleťovou masku. Pomocí vaty naneste pivo na obličej, nechte 5 minut působit a poté obličej omyjte vlažnou vodou.
Pivní šampón pro lesklé vlasy
Řádně promíchejte 1 lžičku piva, 1 žloutek, 1 polévkovou lžíci vlasového šampónu, vetřete do vlasů a nechte působit asi 5 minut, poté opláchněte.
Zdá se vám to být příliš komplikované? Tak vetřete pivo přímo do vlasů, zabalte do ručníku a nechte 5-10 minut působit, poté vlasy umyjte.
Jak příznivě pivo působí na náš organismus
Kromě diuretických (močopudných), laxativních (proti zácpě) a sedativních (proti nespavosti) účinků piva vystupují do popředí zejména jeho příznivé účinky na srdečně-cévní soustavu. Poslední studie ukazují, že mírná konzumace piva snižuje riziko srdečně-cévních chorob. Říká se, že alkohol je metla lidstva. V případě tohoto nápoje to neplatí.
Alkohol obsažený v pivu
- zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu v krevním séru
- snižuje hladinu tzv. fibrinogenu v séru a tím snižuje riziko tvorby tzv. vmetků (trombů) ucpávajících cévy a kapiláry
- potlačuje shlukování krevních destiček, které vede ke zvyšování hustoty krve
- snižuje riziko náhlých srdečních příhod
Bez nadsázky se dá říct, že pivo je všelék. A jak vidíte, hodí se nejenom na hašení žízně. I když k tomuto účelu ho mnozí z nás používají nejraději.