Melanom je sedmým nejčastějším nádorem v ČR, nepodceňujte sílu slunce a chraňte správně svou pokožku

Zdraví 07. června 2020 | 17:03 — nov
Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže a představuje jedno z nejvážnějších onkologických onemocnění. Nejvíce ohroženým orgánem lidského těla je kůže. Rakovina kůže je velmi časté nádorové onemocnění, které se často vyskytuje u starších pacientů, ale nevyhýbá se ani mladším lidem a ani dětem!
Další 2 fotografie v galerii
Mnozí lidé stále podceňují sílu slunečního záření / iStock

Mnozí lidé stále podceňují sílu slunečního záření a vystavují se mu bez ochrany i celé hodiny. Být během léta krásně hnědý, je přáním téměř každého z nás. Dermatologové přitom každoročně více a více apelují na to, že ztmavlá pokožka po opalování je škodlivým projevem, před kterým bychom měli naše tělo chránit.

I po aplikování ochranného faktoru se pokožka během letních měsíců pěkně přirozeně zbarví. Nejdůležitější je, aby nedošlo k jejímu poškození.

„Bohužel nesprávné návyky vedou k předčasnému stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů,“ pojmenovává bez okolků dva nejsilnější argumenty, proč je nutné pokožku chránit ochrannými faktory, dermatoložka MUDr. Iveta Hasová.

Co jsou UVA a UVB paprsky

Abychom si mohli dávat pozor před nebezpečím, zřejmě bychom ho měli nejdříve pojmenovat. Často z různých zdrojů slýcháme, jak silné je sluneční záření a jaké neblahé důsledky může mít na naše zdraví, ale jen málokdo umí rozlišit UVA od UVB paprsků, o kterých je vlastně řeč.

Až 95% z celého UV záření tvoří UVA paprsky, které procházejí tmavými mraky, smogem, sklem či okny. Dokonce se odrážejí i od sněhu a písku. Pronikají proto bez problémů i do dermis, tedy hlubší vrstvy kůže.

„Nežádoucí účinky slunečního záření jsou způsobené v převážné míře jeho UV složkou, tedy ultrafialovým zářením UVA a UVB. Jejich působení lze rozdělit na včasné a pozdní. Opálení kůže s tvorbou pigmentu a zánět kůže - zarudnutí až tvorba puchýřků, imunologické změny, ztluštění pokožky, tvorba vitamínu D - ty patří do skupiny včasných změn. K pozdním a nežádoucím změnám v naší kůži patří fotoageing a fotokarcinogenéza. První z termínů označuje předčasné stárnutí pokožky s tvorbou vrásek, ztrátou odolnosti a pružnosti kůže, také s tvorbou rozšířených cévek a pigmentových skvrn a se žloutnutím pokožky. Druhý termín pojmenovává stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů, kterého se všichni nejvíce obáváme,“ dodala zkušená lékařka Iveta Hasová, která se zaměřuje i na preventivní vyšetření znamének, díky kterému lze úspěšně předcházet vzniku rakoviny kůže.

Co je to SPF?

Už tedy víme, že UVA paprsky generují množství volných radikálů, redukují elastin v pokožce, a tudíž urychlují její stárnutí, a způsobují abnormální buněčnou produkci. Ačkoliv UVB paprsky nepronikají mraky ani okny, dokonce ani nepřecházejí hluboko do kůže, stále stimulují tvorbu melaninu. Dokáží pokožku spálit a vytvářejí volné radikály ve vrchní vrstvě kožní tkáně. Nejvíce nás ohrožují během dne od 10. hodiny ranní do 16. hodiny odpolední. Právě v této rizikové době bychom měli nejvýrazněji dbát na důslednou aplikaci ochranného faktoru v krémech či sprejích, nazývaného SPF (Sun Protection Factor).

Hodnoty SPF se liší v závislosti na jednotlivých produktech, ale obecně platí, že čím má člověk bledší pokožku, tím vyšší faktor by měl používat. Hodnota SPF obsažená v produktu vyjadřuje násobek času, kdy můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili. „Aby byl účinek ochranného filtru zaručený, je nezbytné obnovovat jeho aplikaci každé 2 až 3 hodiny, a pokud se člověk koupe, tak po každém návratu na deku,“ upozorňuje Katarína Demetriou, majitelka kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.

Správná aplikace SPF je zárukou bezpečí

Dermatologové se shodují i ​​ohledně správné aplikace ochranného faktoru při ochraně pokožky před předčasným stárnutím, ale také před karcinogenními onemocněními. Snižování účinku ochranného faktoru během dne zapříčiňují běžné vlivy, jako je pocení, utírání, pobyt ve vodě a další. Z tohoto důvodu se doporučuje jeho opakované nanášení. Zároveň platí, že chemický filtr je třeba nanášet 15 až 20 minut před pobytem na slunci, u minerálního není potřeba čekat, ten účinkuje ihned.

Co se týče množství, tak na obličej a krk stačí přibližně obsah jedné čajové lžičky a opětovně aplikovat by se měl během již zmíněných dvou až tří hodin. Pokud chodíme do vody, tak častěji. Reaplikaci skutečně nelze podceňovat, protože žádný SPF produkt, ani 50, pokožku nechrání celý den jednorázově.  

Jedním z doporučených ochranných "must have" přípravků na letní sezónu je Hyalurmed ochranný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou. „Tento šetrný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou poskytuje pokožce ochranu SPF 30 před UVA i UVB paprsky. Zároveň chrání pleť před fotostárnutím působením slunce,“ dodává Katarína Demetriou z Pharma MKL. 

O ztrátu vitaminu D se obávat nemusíte

Pokud někdo z vás v tomto okamžiku propadl panice, že pravidelným a častým nanášením krémů s vysokým ochranným faktorem jeho organismus ze slunce nezíská zdraví prospěšný vitamin D, může být zcela klidný. V praxi to totiž funguje tak, že kůže vystavena UVB záření automaticky vytváří vitamín D, přičemž jí na vytvoření potřebného množství postačuje od 5 - 30 minut denně na slunci. Po pár minutách se obvykle syntéza vitaminu D zastaví, protože dosáhne potřebné hladiny a nevytváří si ho do zásoby.

Je make-up s obsahem SPF dostatečná ochrana?

Samostatnou kapitolou je téma SPF a make-up, protože množství zkrášlujících produktů na trhu se pyšní tím, že po jejich aplikaci již nemusíme používat jiný ochranný faktor. Jsou o něj totiž obohaceny. Odborníci se však s tímto tvrzením neztotožňují. I zde platí, že účinné látky po pár hodinách ztrácejí na své síle, navíc, abychom dosáhli intenzity ochranného faktoru uvedeného na obalu, museli bychom mít na tváři údajně až 7x větší množství make-upu, než je obvyklé. Určitě je proto lepší, když se samostatně aplikuje make-up a krém s ochranným faktorem. Pokud se vám v průběhu dne nechce každé tři hodiny líčení obnovovat, chraňte si obličej velkými slunečními brýlemi, případně kloboukem.

Mýty a fakta o opalování

Fakt: Protože v současnosti musíme na obličeji nosit ochranné roušky, dermatologové nedoporučují aplikovat si pod ni hutné krémy s ochranným faktorem. Pleť pod rouškou nedýchá, potí se, a tak bychom jí mohli škodit. Ochranný faktor je však třeba nanášet na zbytek obličeje, který je vystaven slunečnímu záření.

Mýtus: Jestliže použijeme ochranný faktor 20 a následně 30, máme na sobě faktor 50. To v žádném případě neplatí! SPF se nekumuluje.

Fakt: Děti do jednoho roku musíme před sluncem chránit, jak jen to je možné, a to používáním nejvyššího ochranného faktoru spolu se stínícím oblečením, kloboučkem a pobytem ve stínu.

Mýtus: Nespotřebované krémy s obsahem SPF můžete použít i následující léto. Není tomu tak, protože zde platí, že účinek ochranných látek se časem snižuje.

Fakt: V našich končinách zcela stačí používání SPF 20 nebo 30, 50 je dobré používat u moře.

Mýtus: SPF 50, respektive 60, je dvakrát tak účinný jako SPF 30. Ne! Mezi hodnotou SPF 30 a SPF 50 je už jen minimální rozdíl. SPF 30 blokuje 97% UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98%.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nicole Kidman, konečně prozradila, jak a kde ji manžel požádal o ruku. Velmi neobvyklý byl čas zásnub

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu