Druhé nejčastější a velmi zákeřné nádorové onemocnění trávicí trubice. Poznejte rizikové faktory a příznaky včas

Zdraví 19. srpna 2020 | 09:03 — Klára Sanders
Víte, jaké je druhé nejčastější nádorové onemocnění trávicí trubice hned po rakovině tlustého střeva? Jedná se o rakovinu slinivky břišní, která je dlouho bez příznaků. Nemoc se bohužel projeví až v pozdějších stadiích hubnutím, bolestmi břicha a zvracením. Je proto dobré znát rizikové faktory a možné příznaky.
Dalších 5 fotografií v galerii
Rakovina slinivky břišní se může projevit až v pozdějších stádiích / Depositphotos

V České republice se rakovina slinivky břišní vyskytuje poměrně často. Je označována za jednu z nejzákeřnějších, ne-li za tu úplně nejhorší. Odborníci zachytí asi šedesát až sedmdesát procent nemocných až s onemocněním, které je již v pokročilém stadiu. 

Pokud to jde, vyhněte se rizikovým faktorům rakoviny slinivky

Rakovina slinivky představuje velmi agresivní onkologické onemocnění s těžkým průběhem, které postihuje jeden z orgánů trávicí soustavy - pankreas. Slinivka břišní (pankreas) je plochý žlázovitý orgán, který je umístěn výše v břišní dutině za žaludkem. Jde o žlázu s vnitřní sekrecí, která vytváří trávicí šťávy a produkuje hormony. Při rakovině slinivky dochází k nekontrolovatelnému množení buněk v postiženém místě a následnému formování nádoru. 

Rizikové faktory

  • Kouření.
  • Nadměrné a dlouhodobé užívání alkoholu.
  • Určitou roli, podobně jako u mnoha dalších onemocněních, může hrát i genetika.
  • Do ohrožené skupiny patří zejména starší osoby, přičemž riziko stoupá po 40. roku života.
  • Obezita a cukrovka.

Průběh onemocnění může být asymptomatický

Rakovina slinivky je velmi agresivním onemocněním a je o to zákeřnější, protože ve většině případů probíhá v prvotních fázích asymptomaticky. To znamená, že postižený nemusí pociťovat žádné, případně jen malé či neurčité obtíže, kterým se často připisuje jiná příčina.

  • Objevit se může větší únava či nechuť k jídlu.
  • Může dojít ke žloutnutí pokožky, a to z důvodu tlaku rostoucího nádoru na žlučové cesty. K tomuto jevu, čili žloutnutí pokožky a sliznic, dochází i při jiném umístění nádoru, ale obvykle až v pozdějších fázích.
  • Mezi příznaky rakoviny slinivky v dalších stádiích onemocnění patří zejména tupé bolesti v horní části břicha, často vyrážející i do zad, klidně až do křížové oblasti.
  • Rovněž může pacienta trápit nevolnost a časté pocity na zvracení, průjmy, světle zbarvená stolice i pocity plnosti v břiše.
  • S rozvojem onemocnění se přidávají i další doprovodné příznaky, které jsou běžné u jiných onkologických onemocněních. Jde o ztrátu hmotnosti či celkovou svalovou slabost.

Léčba

Nádor na slinivce poměrně rychle roste a metastazuje i do okolních tkání. Velmi často jsou napadena například játra. Úmrtnost na tento druh rakoviny je skutečně vysoká. Podle statistik podlehne rakovině slinivky více než 90 procent pacientů, kterým je diagnostikována. K diagnostice přitom často dochází pozdě, a to právě z toho důvodu, že prvotní fáze onemocnění, během nichž by mohla být léčba efektivnější, jsou bezpříznakové. Pacient se tak k lékaři často dostane až při vážnějších příznacích onemocnění, kdy je nádor již v pozdních stádiích.

Nepodceňujte prevenci

O to důležitější je dělat pro své zdraví maximum. Nezbytné je věnovat se svému zdravotnímu stavu a chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Co se týče prevence, zde je možné hovořit jen o obecných zásadách zdravého životního stylu. Nižší riziko vzniku rakoviny slinivky mají nekuřáci. V rámci výživy je důležité konzumovat dostatek ovoce a zeleniny a omezit nadměrný příjem živočišných tuků, červeného, ​​uzeného i zpracovaného masa. K tomu by se měl přidat i dostatek pohybu a udržování odpovídající tělesné hmotnosti. Psali jsme také: Rakovina žaludku je svým vznikem i průběhem velmi záludné onemocnění. Klíčové je odhalit ji včas

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte s námi za hranice všedních dní

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Turisty neobjevený ráj. Malebný ostrov, kde se zastavil čas

Zavřít reklamu