Smrtící kvarteto nemocí, které způsobí, že budete trpět metabolickým syndromem

Zdraví 27. srpna 2020 | 08:49 — Monika Moorová
Definovat metabolický syndrom není jednoduché. Není to totiž jedna nemoc, ale soubor mnoha problémů. Nejlépe jeho příznaky vyjadřuje výraz smrtící kvarteto.
Další 4 fotografie v galerii
Skutečně účinná je ale změna životosprávy / Depositphotos

K syndromu vedou různé cesty, a navíc nejsou jeho projevy u všech lidí totožné. Historie výzkumu tohoto stavu sahá do osmdesátých let 20. století, kdy se začalo popisovat tzv. "deadly quartet" tedy "smrtící kvarteto" příznaků. 

Nemoc nerada chodí sama

Vzhledem k tomu, že se v případě metabolického syndromu nejedná o onemocnění jako takové, bývá obtížné ho přesně definovat. Obecně však odborníci mluví o nenáhodném souběhu klinických nálezů a laboratorních výsledků, které se navzájem umocňují. Aby se u pacienta dal diagnostikovat metabolický syndrom, musí u něj být přítomny alespoň tři z pěti rizikových faktorů. 

Jaké jsou hlavní příznaky metabolického syndromu?

  • vysoký krevní tlak 
  • získaná cukrovka (diabetes II. typu)
  • obezita typu "jablko"
  • poruchy srážení krve
  • cholesterolová nerovnováha 

Problém je v tom, že v kombinaci se jednotlivé složky navzájem posilují, a vzniká tak začarovaný kruh, který vede ke stále závažnější výchylce z rovnováhy.

Jak léčit metabolický syndrom?

Vzhledem k tomu, že se nejedná o onemocnění, ale soubor více faktorů, zaměřuje se na jednotlivé složky i samotná léčba. Podávají se tedy medikamenty na snížení krevního tlaku, stejným způsobem se upravuje i hladina tuků v krvi a snižuje glykémie, přičemž terapie bývá celoživotní. Léky lze rovněž částečně omezit vstřebávání tuků ve střevech. Pokud však pacient příjem stuků ze stravy sám nesníží, může se setkat s celou řadou nepříjemných obtíží – například průjmem či nadýmáním. Je to medikace dlouhodobá, v podstatě doživotní.  

Pomůže změna životního stylu

Skutečně účinná je ale změna životosprávy. Pohyb a zdravá strava dokážou zcela zvrátit vývoj příznaků. U mnohých pacientů lze dokonce dosáhnout výrazného zlepšení, pokud pacient zhubne a zlepší svou fyzickou zdatnost.

Jaká je prevence?

Jak z výše popsaného vyplývá, podstatnou roli hraje celkový životní styl, jehož úpravou by mělo dojít k výraznému zlepšení jednotlivých obtíží. V opačném případě je nutné přistoupit k dlouhodobé léčbě medikamenty v kombinaci s racionální výživou, pohybem, nulovou konzumací alkoholu a zákazem kouření. Časté brnění prstů není dobré podceňovat. Jeho příčina může být závažná.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu