Kopr nemusíte použít jen do koprové omáčky. Má výborné léčivé účinky

Zdraví 04. listopadu 2020 | 09:06 — Klára Sanders
Většina z nás zná kopr jako aromatické koření, které se využívá do polévek, omáček, bramborových salátů a pomazánek. Toto koření má ale i výborné léčivé účinky.
Dalších 6 fotografií v galerii
Kopr je výborný nejen na vaření, ale má i skvělé léčivé účinky / Pixabay

Slovo kopr pochází ze Skandinávie, kde se mu říká “Dilla” a znamená “uklidňující”. Kopr se vyskytuje především v jižním Rusku, západní Africe, ale i ve Středomoří. Je to jednoletá aromatická rostlina dorůstající výšky jednoho metru. Charakteristická je svou vůní a rozvětveným stonkem, na jehož konci jsou nažloutlé květy. Tato bylina není náročná na pěstování, zasadit si ji můžete v zahradě nebo i doma na balkoně. Kopru stačí hlavně slunné stanoviště.

Z kopru se dají využít všechny nadzemní části rostliny. Je zdrojem vlákniny, omega 3 a 6 mastných kyselin a kyseliny listové i pantothenové. Obsahuje také železo, vápník, hořčík, draslík, měď a vitaminy A, B i C.

Co jste o kopru možná nevěděli

  • Tato aromatická rostlina silně posiluje naši imunitu a poskytuje ochranu buněk před volnými radikály.
  • Kopr má antiseptické vlastnosti, díky čemuž je účinný například při léčbě kožních onemocnění.
  • Je vhodný na odvodnění těla, protože působí močopudně.
  • Pročišťuje močové cesty a ledviny.
  • Podporuje pravidelné vyprazdňování a chuť k jídlu.
  • Hodí se k detoxikaci organismu.
  • Působí proti těhotenským nevolnostem.
  • Kopr může pomoci kojícím matkám s tvorbou mléka.

Vyzkoušejte koprovou tinkturu

Kopr lze v první řadě pravidelně konzumovat a používat jako koření, ale připravit z něj můžete i léčivou tinkturu. V půl litru alespoň 40procentního alkoholu nechte louhovat 200 gramů čerstvě nakrájeného kopru přibližně dva týdny. Následně sceďte přes jemnou tkaninu a skladujte v tmavé nádobě s dobrým uzavíráním. Vnitřně ji můžete používat na zmiňované zdravotní potíže po kapkách. Denně postačí 15 kapek koprové tinktury. Zevně ji můžete mazat na postižená místa nebo používat ve formě obkladů.

Použít se dají i semena

Ze semen kopru se dá připravit účinný čaj. Jednu kávovou lžičku rozdrcených sušených semen zalijte 2,5 dcl vroucí vody a nechte louhovat alespoň pět minut. Potom výluh sceďte a nechte vychladnout. Při potížích si můžete dopřát dva až tři šálky denně. Pomůže vám hlavně při žaludečních potížích, špatném trávení i nespavosti. Stejně uleví i při těhotenské nevolnosti.

A jeden tip na závěr. Žvýkáním koprových semínek si zajistíte čerstvý dech a pomohou vám i proti škytavce. Psali jsme také: Sklizeň různých druhů dýní začíná. Objevte jejich skvělé účinky na zdraví

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Na Marsu bývaly gigantické sopečné erupce, které si lze jen těžko představit. Jeho atmosféra byla plná smrtelné směsi toxických plynů

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Využití olivového oleje v domácnosti a na zahradě. Bude vám...

Zavřít reklamu