Pachuť v ústech může signalizovat vážné zdravotní problémy. Co byste neměli podceňovat?

Zdraví 27. dubna 2018 | 09:14 — Monika Moorová
Nejčastěji lidé pociťují nepříjemné pocity v ústech při problémech s dásněmi, po vypadnutí plomby nebo po příliš dráždivém jídle. Často se také pachuť v ústech objevuje u kuřáků a alkoholiků. Pokud ale k pachuti dochází bez zřejmého důvodu, může se jednat o vážnější skrytý problém. 
Další 3 fotografie v galerii
Nepříjemný pocit v ústech potká čas od času každého / Shutterstock

Nepříjemný pocit v ústech potká čas od času každého. Při nachlazení nebo po nevhodném jídle je pachuť v ústech běžná. Jinak se ale může jednat o varovný příznak závažného problému. 

Příliš mnoho vitamínů

Pachuť železa v ústech je často vedlejším účinkem při užívání multivitaminových preparátů, zejména potravních doplňků se železem. Proto je vhodné užívat tyto preparáty dopoledne a společně s jídlem. Všeobecně není ale potřeba to s multivitaminy přehánět. Nepříjemná chuť v ústech se může objevit jako důsledek otrav některými kovy jako je olovo, rtuť, měď, kadmium, zinek a selen. Popisována je i u předávkování jódem. 

Kovová pachuť

Znepokojující může být kovová pachuť v ústech, zejména pokud se u vás objevuje bez ohledu na to, co jste jedli. Právě kovová chuť může poukazovat na problém s ledvinami. Při špatně fungujících ledvinách stoupá hladina močoviny a s ní související čpavkové výpary stojí za páchnoucím dechem. Pokud ledviny nepracují tak, jak by měly, hromadí se ve vašem těle toxiny. V takovém případě pomůže časté popíjení čisté vody a omezení škodlivých látek. Kovová chuť v ústech byla ale pozorována i u hormonálních změn v organismu, třeba při těhotenství. 

Hořká chuť

Při hořkých pocitech může být problém v játrech. Ta uvolňují žluč, která rozkládá jídlo v trávicím traktu. Jakmile játra uvolňují větší množství žluči, můžete cítit hořkou chuť v ústech. Podobné pocity můžete mít i při pročišťování organismu bylinkovými čaji. Když tato nepříjemná chuť převládá dlouhodobě, může se jednat o příznak žaludečních problémů i onemocnění jater. 

Sucho v ústech 

Malé množství slin je často přičítáno dehydrataci, konzumaci alkoholu a kouření. Sucho v ústech ale mnohdy poukazuje na začínající cukrovku, při které se zpomaluje přirozená produkce slin, a dásně mohou být náchylnější k infekcím. Mezi další příznaky cukrovky patří nadměrný pocit žízně, mravenčení v rukou a nohou, časté močení a rozmazané vidění. Na diabetes upozorňuje také acetonový dech. Páchnoucí dech může signalizovat problémy s ledvinami.

Léky

Existuje velké množství léků, u kterých byl popsán vliv na změnu chuti a vznik kovové pachuti v ústech. Jedná se hlavně o antibiotika, léky proti alergii, chemoterapeutika a další preparáty. Je tedy zapotřebí přečíst si příbalový leták, případně vše konzultovat s lékařem. Nepříjemný zápach můžete odstranit aromaty, citronem, mentolem apod.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu