Nemoc s rychlým průběhem a špatným koncem. Jaké jsou příznaky a jak se chránit?

Zdraví 03. března 2019 | 18:21 — Ilona Cílková
Hnisavý zánět mozkových blan způsobený meningokokem patří k nejznámějším a nejzákeřnějším onemocněním. Postiženi jsou často mladí lidé a nemoc má rychlý průběh se špatným koncem. Při onemocnění meningokokem jde doslova o minuty.
Další 3 fotografie v galerii
Typickým projevem nemoci jsou urputné bolesti hlavy / Shutterstock

Jak se onemocnění projevuje? Příznaky během několik prvních hodin mohou připomínat běžnou chřipku s vyššími teplotami a vyšší než očekávanou únavou. Brzy poté teplota přesáhne 39 stupňů a nastává takzvaný meningeální syndrom. To jsou kruté bolesti hlavy se světloplachostí a zvracením. Vědomí se zakaluje, objevují se celkové příznaky šoku. Kůže se pokrývá množstvím červených pupínků.

Příčiny infekce

Meningitida může být způsobena pneumokokem, haemophilem, listerií a právě i bakterií zvanou meningokok. Pokud se meningokok dostane do těla, může pacientovi způsobit kromě meningitidy ještě mnohem vážnější stav, tedy sepsi nebo otravu krve. Bakterie se na mozkové obaly dostane nejčastěji krevní cestou.

Jaké jsou další příznaky?

  • Počáteční příznaky meningitidy jsou horečka, nevolnosti, vysoká citlivost na světlo, ztuhlost šíje a silné bolesti hlavy. 
  • K typickým projevům septikémie patří zase bolesti končetin, tedy svalů a kloubů a třes.
  • Bledá nebo skvrnitá kůže a malé nachové skvrnky, případně vyrážka. Ta se postupně rozvíjí do rozsáhlých nafialovělých ploch.

Pokud člověk začne vykazovat i další typické projevy je nutné urychleně vyhledat odbornou pomoc. Rozhoduje každá minuta, neboť pacient se ocitá v ohrožení života.

Jak poznáme, že jsme onemocněli meningitidou?

Pro diagnostiku zánětu mozkových blan se provádějí takzvané lumbální punkce. Jedná se o odebrání mozkomíšního moku z páteřního kanálu. V případě nákazy bývá mozkomíšní mok bývá zakalen a vykazuje nižší obsah cukru, který spotřebovávají bakterie.

Jaká je prevence?

Těm, kdo byli vystaveni přímému kontaktu s invazivním meningokokovým onemocněním, jsou krátkodobě ordinována antibiotika jako prevence před propuknutím nemoci. To ovšem neznamená dlouhodobou ochranu před onemocněním. Nejlepší ochranou proti této nebezpečné nemoci je preventivní očkování. (Dále čtěte: Očkovat, nebo neočkovat? Nejčastější mýty, které mezi lidmi kolují).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu