Při výběru lodiček nespěchejte. Nakonec najdete ty pravé a pohodlné

Móda 30. března 2021 | 11:30 — Klára Sanders
Alespoň jedny padnoucí lodičky by měla mít ve svém botníku každá žena. Ať už je nosí pouze do divadla nebo každý den do práce, měla by si při jejich výběru dát záležet.
Další 3 fotografie v galerii
Ani vysoké podpatky ještě nemusejí nutně znamenat, že musíte v botách trpět jako zvíře / Pixabay

Ne každá žena chodí ráda na podpadcích. Přesto se najdou příležitosti, které boty na podpatku vyžadují. Když už si žena obuje lodičky, s největší pravděpodobností je bude mít na nohách několik hodin, mnohdy i celý den. Pohodlí je tak opravdu důležité. Ani vysoké podpatky totiž ještě nemusejí nutně znamenat, že musíte v botách trpět jako zvíře. Klíčový je výběr lodiček. Poradíme vám, na co si dát před koupí pozor.

Materiál

Materiál zcela zásadním způsobem ovlivňuje, jak dobře se budete na podpatcích cítit. Do kožených bot se vyplatí investovat zejména proto, že na noze postupně měknou a tvarují se podle vašich chodidel.

I syntetické materiály umí ovšem dnes výrobci udělat pohodlné. Je ale potřeba hned při nákupu bedlivě ohlídat, jak bota na noze sedne. Zatímco u kožené boty byste měla mít nohu při prvním obutí těsnější, u syntetiky musí být nošení příjemné už od začátku. K povolení kožených lodiček si totiž případně dopomůžete lihem či mokrými ponožkami. Pokud vás ale tlačí syntetické boty, pravděpodobně je budete moct tak akorát darovat někomu s menším chodidlem.

Výška podpatku

Podpatek je často „nejbolavější“ částí lodiček. Je potřeba vybrat takový, který bude působit elegantně, a zároveň bude dostatečně pohodlný, aby se v botách dalo chodit celý den. 

Je lepší nepřeceňovat své schopnosti i možnosti a raději volit výšku podpatku, na kterém jste si jistá. Zároveň také platí pravidlo, že čím vyšší podpatek je, tím by měl být širší, abyste v něm vydržela déle než pět minut v obchodě. Odborníci doporučují, že by podpatky lodiček neměly přesáhnout výšku sedm centimetrů. 

Pokud ale nevíte, zda centimetr ubrat nebo naopak přidat, poproste kamarádku či personál obchodu, aby se podívali, jak v botách chodíte. Podlamují-li se vám při chůzi kolena a jdete v podřepu, je potřeba sáhnout po nižším podpatku. A když už budete podpatky zkoumat, prohlédněte si i to, zda jsou k podešvi kolmo.

Pevnost a stabilita podpatku je dalším základním předpokladem vašeho pohodlí. Vybírejte si takové boty, které mají silnější podpatek a pečlivě se v nich projděte, abyste zjistila, zda jsou boty dobře vyvážené. Službu udělá i robustnější klín, nezapomínejte ale na fakt, že boty na klínku jsou považovány spíše za volnočasovou obuv a pro formálnější příležitosti zkrátka nejsou vhodnou volbou.

Moderní technologie

I když to nemusí být na první pohled patrné, řada bot je dnes plná nejmodernějších technologií a vychytávek, které dělají chůzi na podpatcích mnohem příjemnější. Příkladem za všechny může být speciální patentovaná technologie Insolia, která umí rozložit tlak nohy rovnoměrně.

Technologie Insolia tak zajistí, že vaši váhu neponese pouze přední část chodidla, jak je tomu u běžných lodiček, ale vydržíte na nohou mnohonásobně déle. V botách budete také mnohem stabilnější a navíc budete chodit narovnaná.

Boty zkoušejte na tvrdé podlaze

Při nákupu testujte boty na tvrdém povrchu. Pokud se projdete pouze po koberci, boty se mohou zdát měkčí a tudíž pohodlnější, nestyďte se tedy kousek poodejít a vyzkoušet boty na betonu nebo dlažbě. Příznivý vliv na pocit pohodlí má také množství výstelky v botě – pátrejte tedy po takových lodičkách, které jsou vybaveny měkkým polstrováním. Pokud jste si již pořídila boty bez výstelky a nyní vaše nožky trpí jejich tvrdostí, pomohou gelové vložky do bot. Psali jsme také: Jak vybrat správnou obuv k oblečení. Poradíme, na co je nutné hledět a čeho se vyvarovat

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...