Jak si povídat s dětmi o válce: Co a jak jim vysvětlit a o čem před nimi pomlčet krok za krokem podle věku

Děti 27. února 2022 | 08:10 — Kateřina Kofroňová
Mnoho z nás šokovala zpráva o nastalém konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Možná si i vy říkáte, že je na čase informovat o této události i nejmladší členy své rodiny. Jenže jak najít správná slova, co jim říci a co ne? A jakou formou? Přečtěte si rady psychologů, kteří zastávají názor, že množství informací a způsob jejich podání závisí na věku dítěte.
Děti by o válce měly vědět, ale není potřeba jim říkat všechno / Depositphotos

Jakmile se v médiích objevily první zprávy o tom, že je nám válka blíž než kdykoliv jindy, mnohé z nás to zasáhlo. Jak kvůli tomu, že mezi našimi přáteli je mnoho lidí, kteří zažívají strach z nebezpečí o svůj život a život svých dětí na vlastní kůži, jiní se strachují o své rodiny žijící na Ukrajině. Dospělí se teď potýkají s nepříjemnými zprávami a silnými emocemi, ovšem ani děti nestojí stranou.

O probíhající válce a hrozbě rozšiřování vlivu Ruska se mohou doslechnout i naše děti, které mohou mít ještě větší strach než my. Je přirozené, že rodiče chtějí své děti chránit před nepříjemnými informacemi a uchránit je od negativních emocí a strachu, ale mlčením toho nedocílí. Co a jak dětem říci, se dočtete v následujících řádcích.

Před debatou s jakkoliv starým dítětem

Především je důležité si uvědomit a ujasnit, co konkrétně chceme dětem říci. Jakou jednu informaci jim chceme předat. Není dobré zásobit dítě příliš velkým množstvím informací, které je zbytečně zmatou a ve kterých se nebudou schopny vyznat. Například řekněte: "Válka je daleko a my jsme v bezpečí," nebo "ano, probíhá válečný konflikt, který řeší naše vláda, jejíž členové přesně vědí, co mají v tuto chvíli dělat."

Děti předškolní do 8 let

Děti předškolní a mladší školní děti potřebují jasné a konkrétní informace bez citového zabarvení a zbytečných detailů. Sdělení by mělo být krátké a jasné, například: "Daleko za hranicemi našeho státu je válka, což je vždy velký problém celého světa. My ale žijeme dostatečně daleko a jsme v bezpečí." Proto se nedoporučuje povolit takto malým dětem sledovat zpravodajství, ve kterém se o válce podrobně mluví.

Pokud se děti budou chtít ptát dál, uveďte jednoduchou odpověď, která se ponese v duchu toho, co jste předtím řekli. Pokud se tedy dítě například zeptá: "A proč tam bojují?" Můžete odpovědět: "Bojují o to, kdo bude mít nadvládu nad územím, na kterém se bojuje, ale je to od nás daleko." Je nezbytné vést otevřený dialog, komunikovat a zároveň dítě uklidňovat, že nejsme v přímém ohrožení.

8 až 10leté děti

I o pár let starší děti potřebují především ujistit, že válka je dostatečně daleko a nám nehrozí bezprostřední nebezpečí. Dětem sdělte jen takové informace, které jsou očesané od emocionálního zabarvení, neprobírejte s nimi své strachy a obavy o vlastní bezpečí nebo bezpečí svých přátel. Děti potřebují jistotu.

Můžete se také dětí zeptat, co už o válce vědí a co vědí o aktuálně probíhajícím konfliktu. Na jejich otázky odpovídejte věcně a nebojte se jim říci, že zatím nevíte více než ony a že se k debatě chcete vrátit později. Ujistěte je, že s vámi vždy mohou o svých nepříjemných pocitech mluvit a že je v pořádku cítit se v této době nepříjemně a vystrašeně. Rozhodně děti neodstrkujte a berte to tak, že pokud se vás dítě ptá na své strachy, má ve vás plnou důvěru a vy máte to štěstí, že víte, co vaše dítě trápí.

11 až 13leté děti

Jakožto rodiče byste měli začít tím, že se svých dětí zeptáte, co vlastně o válce vědí, abyste věděli, jakou formu komunikace následně zvolit. Poté je dobré zapojit do komunikace děti a dát jim prostor pro jejich konkrétní otázky. Tato forma umožňuje dětem začít komunikaci na jejich úrovni, kterou my rodiče často podceňujeme. Myslíme si, že děti vědí něco, a ony přitom ví a cítí mnohem více.

Kladení konkrétních otázek také umožňuje opravit jakékoliv mylné představy dětí a nahradit je fakty. Pokud rodiče odpověď neznají, měli by to dětem přiznat a pokusit se ji společně s dětmi vyhledat. Což představuje obrovskou výhodu v tom, že dětem ukážete, kde najít spolehlivé informace a že ne každý zdroj je dobrý. Učíte je tím vlastně kritickému myšlení obecně.

14 až 18leté děti

Rodiče by měli začít tím, že se svých dospívajících dětí zeptají, co vědí o současné válce. Se svými dětmi by pak měli sdílet co nejvíce faktických informací. Teenageři chtějí a potřebují vědět, co si o nastalé situaci myslí jejich nejbližší dospělí a jsou tím skutečně ovlivněni. Jsou ale ovlivněni i dalšími lidmi a svými vrstevníky, proto je potřeba dát si na výkladu velmi záležet.

Rodiče by se však svých dětí měli rovněž zeptat, jak to celé vnímají a kde získávají informace, o kterých mluví. Také mohou svým dospívajícím dětem pomoci kriticky přemýšlet o tom, odkud získávají informace a své přesvědčení. Takto velké děti se už často řadí mezi dospělé a jejich názor a náhled na válku by měl být podpořen řadou faktů a naopak by jim rodiče měli pomoci vyvrátit mýty a nesmyslné představy. Dále čtěte: Nevěřili byste, co všechno skrývají pohádky a jak jsou důležité.

Zdroj: familyeducation.com, today.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu